Institute news

Morska Planeta – Świat w mikroskali
Morska Planeta – Świat w mikroskali
07-05-2024

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Morska Planeta, które odbędzie się w czwartek 9 maja o godz. 18.00 w Państwowej Galerii Sztuki. Zaproszeni goście podzielą się lokalnym, globalnym, ale przede wszystkim interdyscyplinarnym spojrzeniem na temat ŚWIATA W MIKROSKALI.

W wydarzeniu wezmą udział:
dr Emilia Trudnowska – ekolożka morza, IO PAN
Blanka Byrwa – projektantka, fundacja CUMY
Andrzej Krzemiński – dyrektor kreatywny, firma Boomplastic

Spotkanie będzie moderować dr Paulina Pakszys (IO PAN).

Cykl jest współorganizowany przez Instytut Oceanologii PAN oraz dofinansowany ze środków Miasta Sopotu.

Współpraca z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Współpraca z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
09-04-2024

Z dniem 2 kwietnia 2024 r. zostało podpisane porozumienie o współpracy między Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego, a Instytutem Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie. W ramach współpracy prowadzone są już badania z zakresu mechanizmów lekooporności bakterii środowiskowych. Porozumienie przewiduje ponadto takie aktywności jak konsultacje i staże naukowe, pomoc w pozyskiwaniu grantów badawczych oraz współorganizowanie konferencji naukowych.

Koordynatorem współpracy ze strony UKW jest dr Łukasz Kubera z Katedry Mikrobiologii i Immunobiologii (Wydział Nauk Biologicznych, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego), a ze strony IO PAN dr Ewa Kotlarska z Zakładu Genetyki i Biotechnologii Morskiej.

BioEcoOcean: Co-creating an innovative Blueprint for Integrated Ocean Science
BioEcoOcean: Co-creating an innovative Blueprint for Integrated Ocean Science
02-04-2024

Institute of Oceanology Polish Academy of Sciences is a partner in the new EU project funded with 5.7 million EUR. Project will provide a step change in how we observe the ocean to improve biodiversity and climate assessments. 

Information about the project

Państwowa Rady Ochrony Przyrody
Państwowa Rady Ochrony Przyrody
11-03-2024

Miło nam poinformować, że Dyrektor naszego Instytutu - Prof. Jan Marcin Węsławski został wybrany przez Panią Paulinę Hennig-Kloskę,  Minister Klimatu i Środowiska na członka Państwowej Rady Ochrony Przyrody.

Serdecznie gratulujemy !

Zaproszenie na uroczystość wręczenia Medalu im. Prof. Kazimierza Demela
Zaproszenie na uroczystość wręczenia Medalu im. Prof. Kazimierza Demela
07-03-2024

Laureatem Medalu im. Prof. Kazimierza Demela w 2023 roku decyzją Kapituły Medalu został wybrany Prof. Markus Meier - za wybitne zasługi w dziedzinie oceanografii fizycznej oraz prace związane z modelowaniem/przewidywaniem wpływu zmian klimatu na oceanografię oraz strukturę i dynamikę ekosystemu Morza Bałtyckiego.

Uroczystość wręczenia Medalu połączona z wykładem Laureata odbędzie się 20 marca br. o godz. 11.00 w siedzibie Morskiego Instytutu Rybackiego - PIB w Gdyni przy ul. Kołłątaja 1, w sali im. Prof. Kazimierza Demela.

Smithsonian - podręcznik dla szkół
Smithsonian - podręcznik dla szkół
27-02-2024

Smithsonian Institute w Waszyngtonie ogłosił właśnie wydanie podręcznika dla szkół (wiek 12-18 lat) z zakresu edukacji morskiej czyli "ocean literacy". Wśród kilkudziesięciu naukowców z całego świata, którzy go przygotowywali, jest siedmioro "mentorów" do których mogą zwracać się uczniowie. Jednym z mentorów jest Jan Marcin Węsławski (Part 4: Ocean and Heat).

Podręcznik do pobrania w wersji angielskiej (pdf)