Institute news

BioEcoOcean: Co-creating an innovative Blueprint for Integrated Ocean Science
BioEcoOcean: Co-creating an innovative Blueprint for Integrated Ocean Science
02-04-2024

Institute of Oceanology Polish Academy of Sciences is a partner in the new EU project funded with 5.7 million EUR. Project will provide a step change in how we observe the ocean to improve biodiversity and climate assessments. 

Information about the project

Państwowa Rady Ochrony Przyrody
Państwowa Rady Ochrony Przyrody
11-03-2024

Miło nam poinformować, że Dyrektor naszego Instytutu - Prof. Jan Marcin Węsławski został wybrany przez Panią Paulinę Hennig-Kloskę,  Minister Klimatu i Środowiska na członka Państwowej Rady Ochrony Przyrody.

Serdecznie gratulujemy !

Zaproszenie na uroczystość wręczenia Medalu im. Prof. Kazimierza Demela
Zaproszenie na uroczystość wręczenia Medalu im. Prof. Kazimierza Demela
07-03-2024

Laureatem Medalu im. Prof. Kazimierza Demela w 2023 roku decyzją Kapituły Medalu został wybrany Prof. Markus Meier - za wybitne zasługi w dziedzinie oceanografii fizycznej oraz prace związane z modelowaniem/przewidywaniem wpływu zmian klimatu na oceanografię oraz strukturę i dynamikę ekosystemu Morza Bałtyckiego.

Uroczystość wręczenia Medalu połączona z wykładem Laureata odbędzie się 20 marca br. o godz. 11.00 w siedzibie Morskiego Instytutu Rybackiego - PIB w Gdyni przy ul. Kołłątaja 1, w sali im. Prof. Kazimierza Demela.

Smithsonian - podręcznik dla szkół
Smithsonian - podręcznik dla szkół
27-02-2024

Smithsonian Institute w Waszyngtonie ogłosił właśnie wydanie podręcznika dla szkół (wiek 12-18 lat) z zakresu edukacji morskiej czyli "ocean literacy". Wśród kilkudziesięciu naukowców z całego świata, którzy go przygotowywali, jest siedmioro "mentorów" do których mogą zwracać się uczniowie. Jednym z mentorów jest Jan Marcin Węsławski (Part 4: Ocean and Heat).

Podręcznik do pobrania w wersji angielskiej (pdf)

 

Pożegnanie Profesora Romana Wennego
Pożegnanie Profesora Romana Wennego
02-02-2024

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 31 stycznia zmarł nagle nasz kolega profesor Roman Wenne.

Roman był absolwentem pierwszego rocznika nowego kierunku na Uniwersytecie Gdańskim – Oceanografia, w 1979 r. Pracował m.in. w Centrum Biologii Morza PAN, które jako jego dyrektor przyłączył do naszego Instytutu. Brał udział w wielu stażach zagranicznych, zbierał materiały naukowe na całym świecie. Był niewzwykle zaangażowany w działania naukowe, Jego ulubionym tematem była genetyka małży, później również ryb.

Będzie nam brakowało Jego wiedzy i doświadczenia, obecności wśród nas.

Msza św. w intencji Romana odbędzie się w sobotę, 3 lutego o godz. 18:00, w kościele pw. Chrystusa Zbawiciela, przy ul. Pegaza 15, w Gdańsku-Osowej. Uroczystości pogrzebowe w dniu 7 lutego, w rodzinnym Tarnowie.

Wyrazy serdecznego współczucia kierujemy do Jego Rodziny – żony i córki.

Dyrekcja i współpracownicy IO PAN

Historia Bałtyku. Seminarium kulturoznawczo-środowiskowe
Historia Bałtyku. Seminarium kulturoznawczo-środowiskowe
28-01-2024

Zapraszamy na seminarium poświęcone historiom Bałtyku. Na spotkania składają się cztery wystąpienia, prezentujące bardzo różne podejścia i metody właściwe naukom przyrodniczym, humanistycznym i społecznym. Połączenie tych perspektyw służy budowaniu transdyscyplinarnego pola historii kulturowo-środowiskowej. Pierwsze spotkanie odbędzie się 2 lutego, g. 10.00-14.00.

Więcej: www.ikp.uw.edu.pl