Institute news

Prestigious Baltic Awards
Prestigious Baltic Awards
05-09-2023

We are pleased to announce that two prestigious Baltic awards this year went to our friends and associates of IO PAN, with whom we had the honor of publishing together.
The Baltic Sea Award was presented to Professor Sergej Olenin from the University of Klaipeda.
The Bjorn Carlsson prize was jointly awarded to Jacob Carstensen from the University of Aarhus and Daniel Conley from the University of Aarhus in Lund.

Konkurs artystyczny „Kobiecy Obraz Morza”, II edycja
Konkurs artystyczny „Kobiecy Obraz Morza”, II edycja
19-08-2023

Konkurs skierowany jest do kobiet, studentek studiów oraz absolwentów wyższych uczelni plastycznych (Akademii Sztuk Pięknych i Uniwersytetów) i wydziałów o profilach artystycznych innych uczelni wyższych w Polsce oraz profesjonalnych artystek zajmujących się sztuką zawodowo.

Organizatorem konkursu jest Instytut Oceanologii PAN we współpracy z Goyki 3 Art Inkubator; Sopockie Towarzystwo Naukowe

Termin nadsyłania prac: 21.09.2023 r.
Termin ogłoszenia wyników: 28.09.2023 r.

Regulamin konkursu

Wydarzenie na FB

HYDROMICRO 2023
HYDROMICRO 2023
19-08-2023

Ogólnopolska Konferencja HYDROMICRO 2023 odbędzie się w dniach 20-22 września 2023 roku na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Współorganizatorami Konferencji są: Uniwersytet Jagielloński, Instytut Botaniki PAN w Krakowie, Instytut Oceanologii PAN w Sopocie.

Tegoroczny temat Konferencji to "Mikrobiologia wody – czy poświęcamy jej wystarczającą uwagę?"

Tematyka Konferencji:

Monitoring środowiska wodnego – przeciwdziałanie nagłym zakwitom, możliwości zapobiegania zanieczyszczeniom
Mikroorganizmy patogenne, lekooporne i leki w środowisku wodnym
Zastosowanie mikroorganizmów wodnych w ochronie środowiska i biotechnologii
Technologie i badania „omiczne” stosowane w hydromikrobiologii
Aspekty sanitarno-bakteriologiczne systemów wodnych i oczyszczalni ścieków
Wirusy i grzyby w środowisku wodnym – możliwe wykorzystanie biotechnologiczne i problemy które niosą
Wczesna rejestracja została przedłużona do dnia 30 czerwca 2023 r.  Opłata konferencyjna wynosi 500 zł (po 30 czerwca 600 zł) i będzie pokrywać wyżywienie, wycieczkę oraz udział w uroczystej kolacji.

Rejestracja

Strona Konferencji

Biuro PolSCA w Brukseli rekrutuje! Stanowisko: ekspert/ekspertka
Biuro PolSCA w Brukseli rekrutuje! Stanowisko: ekspert/ekspertka
27-07-2023

Biuro PolSCA informuje o rekrutacji do zespołu – szukamy eksperta/ekspertki!

Zatrudniamy w ramach trzyletniej umowy o pracę na czas określony (pełny etat) i oferujemy ciekawą pracę w międzynarodowym środowisku w samym centrum Brukseli. Zapewniamy mieszkanie służbowe!

Do zadań eksperta/ekspertki należą m.in.: monitorowanie polityki dotyczącej badań i innowacji na poziomie Unii Europejskiej, opracowywanie dokumentów merytorycznych (w języku angielskim i polskim) dotyczących badań i innowacji, współpraca i komunikacja z Instytutami PAN oraz innymi partnerami zewnętrznymi (krajowymi i zagranicznymi), współpraca z Kancelarią PAN oraz przygotowywanie i realizacja wydarzeń.

Czekamy do 21 sierpnia 2023 do 10:00.

Więcej na stronie https://tiny.pl/crfwk , w serwisie BIP PAN https://tiny.pl/crfw8  

Treść ogłoszenia

Morska Planeta - Kolor i Światło
Morska Planeta - Kolor i Światło
14-07-2023

Zapraszamy na trzecie spotkanie z cyklu ,,Morska Planeta": KOLOR I ŚWIATŁO, w czwartek 20.07, o godz. 18.00.

Przestrzeń Państwowej Galerii Sztuki stanie się miejscem interdyscyplinarnej rozmowy o Morzu Bałtyckim. Tym razem wątkiem przewodnim jest KOLOR I ŚWIATŁO, a w swoich wypowiedziach nawiążą do niego:

dr hab. Sławomir Sagan, prof. IO PAN – fizyk morza, zastępca Dyrektora ds. Naukowych Instytutu Oceanologii Państwowej Akademii Nauk w Sopocie, od 2023 delegat krajowy do Międzyrządowej Komisji Oceanograficznej UNESCO (IOC UNESCO).

Justyna Górowska – hydrofeministka, artystka performance, wykłada na Wydziale Intermediów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, razem z Eweliną Jarosz współtworzy duet Cyber Nymphos.

Ewelina Jarosz – badaczka w nurcie queerowo-feministycznj błękitnej humanistyki, artystka performance, adiunktka w Katedrze Mediów i Badań Kulturowych w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, razem z Justyną Górowską współtworzy duet Cyber Nymphos.

Patrycja Nowakowska – biolożka morza, doktorantka w IO PAN, odpowiedzialna za komunikację i poprawność merytoryczną treści publikowanych w ramach działalności Fundacji Mare.

Spotkanie będzie moderowane przez: dr Paulinę Pakszys (IO PAN).

Cykl jest współorganizowany przez Instytut Oceanologii PAN oraz dofinansowany ze środków Miasta Sopotu.

Euro-Argo ERIC
Euro-Argo ERIC
18-06-2023

8 czerwca br., dzięki wspólnym wysiłkom Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN) oraz polskiego środowiska badaczy mórz i oceanów, Polska została pełnym członkiem konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury badawczej Euro-Argo (Euro-Argo ERIC).

Polska od 2014 r. brała udział w pracach Euro-Argo ERIC jako obserwator. Finansowanie polskiego udziału jest zapewniane przez MEiN w ramach programu „Wsparcie udziału polskich zespołów naukowych w międzynarodowych projektach infrastruktury badawczej”.

Na poziomie naukowym Polska jest reprezentowana w Euro-Argo ERIC przez konsorcjum Argo-Polska, w którego skład wchodzą:

Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk – koordynator;
Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk;
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte.