Aktualności Instytutu

Konkurs artystyczny „Kobiecy Obraz Morza”, II edycja
Konkurs artystyczny „Kobiecy Obraz Morza”, II edycja
28-03-2023

Konkurs skierowany jest do kobiet, studentek studiów oraz absolwentów wyższych uczelni plastycznych (Akademii Sztuk Pięknych i Uniwersytetów) i wydziałów o profilach artystycznych innych uczelni wyższych w Polsce oraz profesjonalnych artystek zajmujących się sztuką zawodowo.

Organizatorem konkursu jest Instytut Oceanologii PAN we współpracy z Goyki 3 Art Inkubator; Sopockie Towarzystwo Naukowe

Termin nadsyłania prac: 21.09.2023 r.
Termin ogłoszenia wyników: 28.09.2023 r.

Regulamin konkursu

Wydarzenie na FB

Konferencja
Konferencja "Safe Planet & Space: Letter from Utopia"
22-03-2023

23 marca 2023 r. w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie odbędzie się Konferencja "Safe Planet & Space: Letter from Utopia" współorganizowana  przez Komisję Nauk Kosmicznych przy Oddziale Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku i Instytut Oceanologii PAN.

Jest to kolejne spotkanie z cyklu konferencji organizowanych z inicjatywy Komisji Nauk Kosmicznych PAN oddział Gdańsk, we współpracy z Bałtyckim Klastrem Morskim i Kosmicznym pod patronatem Polskiej Agencji Kosmicznej.

Na Konferencji zostaną przedstawione i dyskutowane możliwości wykorzystania technik satelitarnych w działaniach związanych z wieloaspektowo pojętym bezpieczeństwem Ziemi w kontekście zmian klimatu, ochrony środowiska i zrównoważonego wykorzystywania zasobów naturalnych dla dobra ludzkości. Szczegółowe informacje są dostępne pod adresem: www.iopan.pl/KNK2023 .

Horizon Europe projects summer school
Horizon Europe projects summer school
21-03-2023

The registration page of the summer school in June, organized by GES4SEAS, ACTNOW, OBAMA-NEXT, BIOCEAN5D and MARBEFES have already launched. The course addresses early career researchers, but also researchers who want to know new topics, managers, NGO and conservationists, etc.

Complete information  

The professors information  

The program 

Registration page  

You can spread the voice in your projects and other colleagues.

Dania. Analiza po wybuchach Nord Stream: Bałtyk zanieczyszczony trującym osadem, foki doznały uszkodzenia słuchu
Dania. Analiza po wybuchach Nord Stream: Bałtyk zanieczyszczony trującym osadem, foki doznały uszkodzenia słuchu
10-03-2023

Wybuchy przy gazociągach Nord Stream spowodowały wzbicie się do wody 250 tys. ton spoczywającego na dnie Bałtyku trującego osadu. Przebywające w pobliżu eksplozji ssaki morskie: foki oraz morświny doznały trwałej lub czasowej utraty słuchu - wynika z analizy duńskich naukowców.

Kierownikiem projektu analizy skutków wybuchów przy Nord Stream jest Duńczyk Hans Sanderson z Uniwersytetu w Aarhus. Współtwórcą analizy jest prof. Jacek Bełdowski z Instytutu Oceanologii PAN. Badanie powstało na podstawie modeli matematycznych, danych archiwalnych i wiedzy teoretycznej z zakresu toksykologii i biologii ssaków morskich. W projekcie brał udział także m.in. dr hab. Jaromir Jakacki, prof. IO PAN.

Warsztaty: Kontrola danych Argo w trybie opóźnionym dla mórz wewnętrznych
Warsztaty: Kontrola danych Argo w trybie opóźnionym dla mórz wewnętrznych
09-03-2023

Konsorcja Argo-Polska, Argo-Niemcy i Argo-Finlandia pracujący wspólnie w Konsorcjum na rzecz Europejskiej Infrastruktury Badawczej Euro-Argo ERIC organizują dwudniowe warsztaty ‘Marginal Seas  Argo Delayed Mode Quality Check’, które odbędą się w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie, w dniach 18-19 kwietnia 2023.

Warsztaty są wolne od opłat, przeprowadzone będą w modzie hybrydowej. Język warsztatów – angielski.

Osoby zainteresowane prosimy o zgłaszanie akcesu i pytań pod adresem: ArgoPoland@iopan.pl 

Wstępna agenda spotkania

FindFISH – aplikacja ukierunkowana na połowy z sukcesem
FindFISH – aplikacja ukierunkowana na połowy z sukcesem
08-03-2023

FindFISH – aplikacja ukierunkowana na połowy z sukcesem. Do końca marca korzystaj za darmo!
W ostatni piątek lutego w IO PAN w Sopocie odbyła się ekspercka konferencja "Ukierunkowany połów danych", podczas której podsumowano wyniki projektu Platforma transferu wiedzy FindFISH.