Aktualności Instytutu

5th International Symposium on the Advances in Marine Mussel Research
5th International Symposium on the Advances in Marine Mussel Research
18-06-2024

International Symposium on Advances in Marine Mussel Research are pleased to invite delegates to the 5th edition of the International Symposium on Advances in Marine Mussel Research (AMMR2024), from 18-21 September. Following on from the great success of AMMR2016 in Vigo (Spain), AMMR2017 in Sete (France), AMMR2019 in Chioggia (Italy), and AMMR2022 in Exeter (United Kingdom), this multidisciplinary, international meeting will take place in a beautiful town of Sopot at the Gulf of Gdańsk, overlooking the Baltic Sea.

This edition will be hosted by Institute of Oceanology Polish Academy of Sciences gratiously sponsoring the event.

AMMR2024 offers a 3 day meeting that will celebrate the latest in marine mussel (Mytilus sp.) research. AMMR want this to be a truly interdisciplinary, cosmopolitan meeting, spanning sub-cellular and molecular to whole ecosystem function, encompassing fundamental blue-skies to entirely commercial research, stretching from the sub-littoral to the high inter-tidal. Just like the spread of these incredible bivalves, AMMR would also love to welcome researchers from across the globe. Previous iterations of AMMR have covered incredible research on evolutionary biology, ecology, ecotoxicology and climate change, as well as the role of mussels within aquaculture. This edition will have a special session devoted to mussel genetics, with the emphasis on mitochondrial inheritance system and transmissible cancer.

Preliminary timetable

Obserwujemy rejs AREX 2024
Obserwujemy rejs AREX 2024
11-06-2024

Rejs AREX 2024 połączony z rejsem Uniwersytetu Gdańskiego BaltArctic Research Cruise można "śledzić" na naszym profilu społecznościowym Facebook

Dodatkowo, informacja o rejsie na stronie: https://barc.ug.edu.pl/ 

Płyniemy na Północ - s/y OCEANIA rusza w kolejny AREX
Płyniemy na Północ - s/y OCEANIA rusza w kolejny AREX
09-06-2024

Dziś o 18:00 Oceania wyruszyła już po raz 38. w doroczny rejs ARctic EXpedition (AREX) w rejon Mórz Nordyckich oraz w pogoni za Oceanografem.

Tegoroczny rejs jest wyjątkowy z tego wzgledu, że po raz pierwszy nasze drogi łączą się z jednostką Uniwersytetu Gdańskiego (r/v Oceanograf) we wspólnej części BaltArctic Research Cruise.
Celem są wspólne badania wód słonawych od Morza Bałtyckiego aż do Mórz Nordyckich. Zgodnie z modelem cyrkulacji woda ta wypływa przez Cieśniny Duńskie wzbogacając Morza Nordyckie; my zbadamy te wody wraz z ich właściwościami fizykochemicznymi i biotą na dwóch statkach - Oceanograf płynąć będzie wzdłuż trasy fiordowej, natomiast Oceania wzdłuż krawędzi szelfu.
Nasza wspólna trasa wiedzie przez Bałtyk, Cieśniny Duńskie, do fjordu Bergen z krótkim postojem w Bergen aż do Norweskiego Bodo. Tam pożegnamy naszych przyjaciół i wyruszymy w dalszą, dwumiesięczną trasę na północ, już w stronę Arktyki.

https://www.facebook.com/reel/3749477348702262 

Fb

Fotorelacja

Sopocki Piknik Naukowy „Ocean Zmian” 2024
Sopocki Piknik Naukowy „Ocean Zmian” 2024
07-06-2024

Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk serdecznie zaprasza do udziału w kolejnej 16. już edycji Sopockiego Pikniku Naukowego, który jest częścią Otwartych Dni Nauki.

Piknik 2024 odbędzie się w sobotę, 8 czerwca na terenie IO PAN w Sopocie przy ul. Powstańców Warszawy 55 w godzinach 10:00 – 16:00.

https://oceanofchanges.com/odn/spn2024/ 

Fotorelacja z Pikniku

Morska Planeta – Piasek
Morska Planeta – Piasek
04-06-2024

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Morska Planeta, które odbędzie się w czwartek 6 czerwca o godz. 18.00 w Państwowej Galerii Sztuki.

Otoczeni dziełami, wysłuchamy inspirującej dyskusji na temat PIASKU, co może być również świetną okazją do celebracji obchodzonego w czerwcu Światowego Dnia Oceanów.

W wydarzeniu wezmą udział:
dr hab. Lech Kotwicki, prof. IO PAN – biolog morski i ekolog
Maja Góralczyk – studentka wzornictwa na ASP w Gdańsku
Ela Kinowska – fotografka
Sopot Seaglass – biżuteria ze szkła morskiego


Wstęp na spotkanie w cenie biletu na wystawy.

Fb: https://www.facebook.com/events/379324241205629/?locale=pl_PL 

Ig: https://www.instagram.com/p/C7gotGWIHJ-/?utm_source=ig_web_copy_link&igsh=MzRlODBiNWFlZA== 

Wspólny rejs badawczy na wody norweskie
Wspólny rejs badawczy na wody norweskie
29-05-2024

9 czerwca s/y "Oceania" wyruszy w swój kolejny 38. już rejs AREX na Spitsbergen i Północny Atlantyk. Tym razem na pierwszym etapie rejsu do norweskiego Bodo na Lofotach będzie jej towarzyszył statek badawczy Uniwersytetu Gdańskiego "Oceanograf".
Obie jednostki będą płynąć równolegle (Oceania na szelfie, Oceanograf w strefie fjordowej), wykonując badania, których celem jest sprawdzenie jak woda z Bałtyku płynie do Morza Północnego i dalej wzdłuż wybrzeży Norweskich. Modele matematyczne pokazują, że powierzchniowa woda słabo zasolonego Bałtyku może dotrzeć aż do Morza Barentsa, wzdłuż krawędzi Skandynawii. Teraz będziemy mieli okazję sprawdzić jak to wygląda w rzeczywistości.

Badania te mają znaczenie dla zrozumienia zmienności klimatu i rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń.

Wspólnie oba statki odwiedzą Bergen i Bodo, gdzie Nord University organizuje wydarzenie promujące współpracę naukową w badaniach morza i edukacji morskiej.