Aktualności Instytutu

Produkty danych biogenicznych umożliwiające postęp w modelowaniu sekwestracji dwutlenku węgla w oceanach w Arktyce
Produkty danych biogenicznych umożliwiające postęp w modelowaniu sekwestracji dwutlenku węgla w oceanach w Arktyce
18-12-2023

W dniach 13-14 grudnia 2023 r. odbyło się w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie spotkanie robocze dotyczące kontynuacji wysiłków społeczności na rzecz udoskonalenia modelowania oceanicznej sekwestracji węgla w Arktyce. Był to trzeci etap działań międzynarodowej grupy pod auspicjami dwóch projektów finansowanych przez UE: ECOTIP i EU4OceanObs.

Więcej informacji
Foto

Nagroda POP Science 2023 dla Niepodręcznika Oceanicznego w kategorii wideoblog
Nagroda POP Science 2023 dla Niepodręcznika Oceanicznego w kategorii wideoblog
15-12-2023

Miło nam poinformować, że seria Niepodręcznik Oceanicznyrealizowana przez naszych współpracowników z Pracowni Badania i Edukacji o Klimacie i Oceanach IO PAN, otrzymała nagrodę POP Science w kategorii wideoblog.

Niepodręcznik Oceaniczny to seria krótkich filmików, poruszających najrozmaitsze kwestie związane ze środowiskiem morskim, od systemu prądów oceanicznych, przez relacje z atmosferą, życie w Oceanie, ekologię, rybactwo i działania organizacji międzynarodowych takich jak ONZ. Jest to wspólna aktywność Instytutu Oceanologii PAN i Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB, realizowana we współpracy z Sopockim Towarzystwem Naukowym oraz Today We Have.

Konkurs POP Science towarzyszy Śląskiemu Festiwalowi Nauki w Katowicach.

Rekrutacja w Biurze PolSCA
Rekrutacja w Biurze PolSCA
15-12-2023

Dotyczy stanowiska SPECJALISTY/SPECJALISTKI.
Dokumenty aplikacyjne przyjmowane są do 10 stycznia 2024!
Więcej informacji na stronie oraz w BIP Polskiej Akademii Nauk.

Naukowcy badają wody Bałtyku, w tym nadchodzący wlew słonych wód z Morza Północnego
Naukowcy badają wody Bałtyku, w tym nadchodzący wlew słonych wód z Morza Północnego
11-12-2023

Od 7 grudnia br. trwa hydrodynamiczny tygodniowy rejs Pracowni Oceanografii Obserwacyjnej Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (IO PAN) na statku s/y "Oceania". Jak poinformował Naukę w Polsce dr Daniel Rak, głównym celem rejsu jest przeprowadzenie systematycznych pomiarów właściwości fizykochemicznych wód Bałtyku Południowego.

Podczas rejsów hydrodynamicznych badany jest także wpływ wlewów na środowisko morskie. „Wlewy odnoszą się do procesu napływu wód słonych z Morza Północnego do Bałtyku przez Cieśniny Duńskie” - tłumaczy Daniel Rak. Podaje, że rozróżniamy dwa typy tego zjawiska: wlewy baroklinowe oraz barotropowe.

Wiecej info

Inauguracja wystawy
Inauguracja wystawy "Kobiecy Obraz Morza", II edycja 2023
03-12-2023

Inauguracja otwartej wystawy prac autorskich wybranych i nagrodzonych oraz wyróżnionych w ramach Ogólnopolskiego konkursu „Kobiecy Obraz Morza”, II edycja 2023, odbyła się 2 grudnia o godz. 18:00 w siedzibe Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie przy ul. Powstańców Warszawy 55.
Docelowa wystawa autorskich prac planowana jest na przyszły rok w Państwowej Galerii Sztuki.

Strona konkursu
Fotorelacja
Fb

Spotkanie A-DBO
Spotkanie A-DBO
30-11-2023

W dniach 28-30 listopada br. odbyło się w IO PAN w Sopocie spotkanie grupy roboczej  A-DBO (Atlantic-Arctic Distributed Biological Observatory). Grupa ta zajmuje się koordynacją i wymianą informacji o prowadzonych pomiarach długoterminowych w europejskiej części Oceanu Arktycznego, włącznie ze Svalbardem. Więcej informacji w ulotce oraz na stronie A-DBO: https://arcticpassion.eu/adbo/ 

Pierwszego dnia spotkania (28.11.2023) prezentowane były rejsy i pomiary, prowadzone  w roku 2023 oraz plany na 2024. 

Drugi i trzeci dzień (29-30.11.2023) poświęcony był podsumowaniu warunków fizycznych, biogeochemicznych i biologicznych obserwowanych w 2023 w badanych rejonach, dyskusji dotyczącej mierzonych parametrów i metadanych oraz koordynacji planów pomiarowych. 

Ulotka
Agenda

Foto