Aktualności Instytutu

Safe and Sustainable Baltic Sea Region for Future Generations - EUSBSR Annual Forum 2023 in Riga
Safe and Sustainable Baltic Sea Region for Future Generations - EUSBSR Annual Forum 2023 in Riga
06-10-2023

W dniach 4–5 października br. w Rydze odbywało się XIV Doroczne Forum Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego (EUSBSR), podczas którego IO PAN aktywnie uczestniczył w tematyce zatopionej amunicji oraz projektu MARBEFES.

Galeria zdjęć

Wodowanie pływaka BGC Argo
Wodowanie pływaka BGC Argo
03-10-2023

Instytut Oceanologii PAN od lat działa w programie Euro-Argo, wodując pływaki Argo w Arktyce Europejskiej oraz Morzu Bałtyckim. 24 września 2023 konsorcjum Argo-Polska, którego IO PAN jest liderem po raz pierwszy zwodowało Argo BioGeoChemiczne (BGC Argo) (WMO 1902683). Jest to urządzenie znacznie bardziej skomplikowane niż pływak typu core. Oprócz standardowych pomiarów CTD, nasze BGC Argo wykonuje pomiary czterech dodatkowych właściwości wody morskiej:

  • koncentracja tlenu rozpuszczonego w wodzie,
  • koncentracja chlorofilu-a,
  • irradiacja
  • CDOM.

Pływak został zwodowany z pokładu r/v Oceania w Głębi Gdańskiej. Urządzenie jest typu PROVOR z systemem transmisji danych Iridium. Zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy.

Dane można znaleźć na: https://fleetmonitoring.euro-argo.eu/float/1902683 

Fot. 1

Fot. 2

Inauguracja roku akademickiego Szkoły Doktorskiej Geoplanet
Inauguracja roku akademickiego Szkoły Doktorskiej Geoplanet
02-10-2023

Inauguracja kolejnego roku akademickiego Szkoły Doktorskiej Geoplanet odbędzie się 12 października. Wykład inauguracyjny pod tytułem: “Poles together – missing link between Arctic and Antarctic early Earth record“ wygłosi prof. Prof. Monika Kusiak z Instytut Geofizyki PAN.

Morska Planeta - Fale
Morska Planeta - Fale
27-09-2023

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Morska Planeta, tym razem naszym tematem przewodnim są FALE.
Spotkanie odbędzie sie w dniu, kiedy obchodzimy Światowy Dzien Morza, czyli 28 września, o godz. 18.00 w Państwowej Galerii Sztuki. Swoim spojrzeniem na tematykę FAL morskich podzielą się:
 - dr hab. Agnieszka Herman – naukowczyni z Instytut Oceanologii PAN w Sopocie, pracująca w Zakładzie Dynamiki Morza, w Pracowni Modelowania Lodu Morskiego.
- Diana Lelonek – artystka, uczestniczka rejsu statkiem badawczym IO PAN s/y Oceania do Tromsø w Norwegii, laureatka Paszportu Polityki w kategorii sztuk wizualnych w 2019 roku.
- Marcin Skrzypek – Główny Specjalista ds. ochrony lasów i wydm z Inspektoratu Ochrony Wybrzeża Urzędu Morskiego w Gdyni.
Spotkanie będzie moderowane przez: dr Paulinę Pakszys (IO PAN).
Cykl jest współorganizowany przez Instytut Oceanologii PAN oraz dofinansowany ze środków Miasta Sopotu.

Prof. Kotwicki: Bałtyk się odradza, ale wciąż wymaga ochrony
Prof. Kotwicki: Bałtyk się odradza, ale wciąż wymaga ochrony
26-09-2023

W ostatnich dekadach Morze Bałtyckie zaczęło się odradzać, ale w jego obrębie wciąż obecne są niekorzystne zjawiska. Rosną beztlenowe pustynie, nasilają się zakwity sinic, zaś inżynieryjne prace podwodne podnoszą z dna toksyny, które ostatecznie trafiają do łańcucha pokarmowego – mówi prof. Lech Kotwicki z IO PAN.

Całość artykułu

Wlew do Bałtyku
Wlew do Bałtyku
26-09-2023

Do Bałtyku wleje się bardzo słona woda. To nie zdarza się często. I jest kluczowe dla martwych stref.

Dr Daniel Rak z Instytut Oceanologii PAN w Sopocie omawia kluczowe znaczenie wlewów dla zdrowia Morza Bałtyckiego, wnoszących niezbędny tlen i sól do jego głębin.
Zależność między wlewami baroklinowymi a barotropowymi jest odwrotnie proporcjonalna – gdy ilość jednych maleje, ilość drugich rośnie, i odwrotnie.
Wlewy wpływają na bioróżnorodność, są życiodajne dla wielu gatunków ryb, lecz niosą z sobą również zagrożenia, mogą także prowadzić do zwiększenia eutrofizacji lub potencjalnie rozprzestrzeniać skażone substancje.

Całość artykułu