Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Morska Planeta, które odbędzie się w czwartek 9 maja o godz. 18.00 w Państwowej Galerii Sztuki. Zaproszeni goście podzielą się lokalnym, globalnym, ale przede wszystkim interdyscyplinarnym spojrzeniem na temat ŚWIATA W MIKROSKALI.
W wydarzeniu wezmą udział:
dr Emilia Trudnowska – ekolożka morza, IO PAN
Blanka Byrwa – projektantka, fundacja CUMY
Andrzej Krzemiński – dyrektor kreatywny, firma Boomplastic
Spotkanie będzie moderować dr Paulina Pakszys (IO PAN).
Cykl jest współorganizowany przez Instytut Oceanologii PAN oraz dofinansowany ze środków Miasta Sopotu.
Z dniem 2 kwietnia 2024 r. zostało podpisane porozumienie o współpracy między Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego, a Instytutem Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie. W ramach współpracy prowadzone są już badania z zakresu mechanizmów lekooporności bakterii środowiskowych. Porozumienie przewiduje ponadto takie aktywności jak konsultacje i staże naukowe, pomoc w pozyskiwaniu grantów badawczych oraz współorganizowanie konferencji naukowych.
Koordynatorem współpracy ze strony UKW jest dr Łukasz Kubera z Katedry Mikrobiologii i Immunobiologii (Wydział Nauk Biologicznych, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego), a ze strony IO PAN dr Ewa Kotlarska z Zakładu Genetyki i Biotechnologii Morskiej.
Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk partnerem w nowym projekcie finansowanym przez Unię Europejską na kwotę 5,7 mln euro. Projekt stawia za cel dokonanie kluczowej zmiany w sposobie obserwacji oceanów, przyczyniając się do polepszenia sposobów oceny stanu bioróżnorodności
Miło nam poinformować, że Dyrektor naszego Instytutu - Prof. Jan Marcin Węsławski został wybrany przez Panią Paulinę Hennig-Kloskę, Minister Klimatu i Środowiska na członka Państwowej Rady Ochrony Przyrody.
Serdecznie gratulujemy !
Laureatem Medalu im. Prof. Kazimierza Demela w 2023 roku decyzją Kapituły Medalu został wybrany Prof. Markus Meier - za wybitne zasługi w dziedzinie oceanografii fizycznej oraz prace związane z modelowaniem/przewidywaniem wpływu zmian klimatu na oceanografię oraz strukturę i dynamikę ekosystemu Morza Bałtyckiego.
Uroczystość wręczenia Medalu połączona z wykładem Laureata odbędzie się 20 marca br. o godz. 11.00 w siedzibie Morskiego Instytutu Rybackiego - PIB w Gdyni przy ul. Kołłątaja 1, w sali im. Prof. Kazimierza Demela.
Smithsonian Institute w Waszyngtonie ogłosił właśnie wydanie podręcznika dla szkół (wiek 12-18 lat) z zakresu edukacji morskiej czyli "ocean literacy". Wśród kilkudziesięciu naukowców z całego świata, którzy go przygotowywali, jest siedmioro "mentorów" do których mogą zwracać się uczniowie. Jednym z mentorów jest Jan Marcin Węsławski (Part 4: Ocean and Heat).
Podręcznik do pobrania w wersji angielskiej (pdf)