Zapraszamy do obejrzenia reportażu który, powstał na pokładzie s/y "Oceania" podczas jednego z rejsów badawczych. Reporter Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki wszedł na pokład wraz z ekipą, by dowiedzieć się, w jakim stanie jest nasze morze.
W dniu 12 października mieliśmy przyjemność gościć w IO PAN Ambasadora Królestwa Norwegii
Pana Oysteina Bo wraz z radcą ambasady d/s funduszy norweskich panią Aleksandrę Wacko.
Podczas prawie dwugodzinnej wizyty przedstawiliśmy współpracę IO PAN z norweskimi instytutami naukowymi. Pan Ambasador z racji osobistych doświadczeń był szczególnie zainteresowany naszą działanością na Svalbardzie.
W dniach 4–5 października br. w Rydze odbywało się XIV Doroczne Forum Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego (EUSBSR), podczas którego IO PAN aktywnie uczestniczył w tematyce zatopionej amunicji oraz projektu MARBEFES.
Instytut Oceanologii PAN od lat działa w programie Euro-Argo, wodując pływaki Argo w Arktyce Europejskiej oraz Morzu Bałtyckim. 24 września 2023 konsorcjum Argo-Polska, którego IO PAN jest liderem po raz pierwszy zwodowało Argo BioGeoChemiczne (BGC Argo) (WMO 1902683). Jest to urządzenie znacznie bardziej skomplikowane niż pływak typu core. Oprócz standardowych pomiarów CTD, nasze BGC Argo wykonuje pomiary czterech dodatkowych właściwości wody morskiej:
Pływak został zwodowany z pokładu r/v Oceania w Głębi Gdańskiej. Urządzenie jest typu PROVOR z systemem transmisji danych Iridium. Zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy.
Dane można znaleźć na: https://fleetmonitoring.euro-argo.eu/float/1902683
Inauguracja kolejnego roku akademickiego Szkoły Doktorskiej Geoplanet odbędzie się 12 października. Wykład inauguracyjny pod tytułem: “Poles together – missing link between Arctic and Antarctic early Earth record“ wygłosi prof. Prof. Monika Kusiak z Instytut Geofizyki PAN.
Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Morska Planeta, tym razem naszym tematem przewodnim są FALE.
Spotkanie odbędzie sie w dniu, kiedy obchodzimy Światowy Dzien Morza, czyli 28 września, o godz. 18.00 w Państwowej Galerii Sztuki. Swoim spojrzeniem na tematykę FAL morskich podzielą się:
- dr hab. Agnieszka Herman – naukowczyni z Instytut Oceanologii PAN w Sopocie, pracująca w Zakładzie Dynamiki Morza, w Pracowni Modelowania Lodu Morskiego.
- Diana Lelonek – artystka, uczestniczka rejsu statkiem badawczym IO PAN s/y Oceania do Tromsø w Norwegii, laureatka Paszportu Polityki w kategorii sztuk wizualnych w 2019 roku.
- Marcin Skrzypek – Główny Specjalista ds. ochrony lasów i wydm z Inspektoratu Ochrony Wybrzeża Urzędu Morskiego w Gdyni.
Spotkanie będzie moderowane przez: dr Paulinę Pakszys (IO PAN).
Cykl jest współorganizowany przez Instytut Oceanologii PAN oraz dofinansowany ze środków Miasta Sopotu.