Aktualności Instytutu

4. Konferencja „Baltic Earth
4. Konferencja „Baltic Earth
23-05-2022

W dniach 30.05-03.06.2022 r. w Jastarni miała miejsce 4. Konferencja „Baltic Earth”.

Konferencje Baltic Earth są to cyklicznie organizowane spotkania o zasięgu międzynarodowym poświęcone tematyce funkcjonowania środowiska w rejonie Morza Bałtyckiego. 

Organizatorem Konferencji był International Baltic Earth Secretariat at Helmholtz-Zentrum Hereon, Leibniz Institute for Baltic Sea Research Warnemünde (IOW) oraz Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie (IO PAN), przy istotnym współudziale Komitetu Badań Morza Polskiej Akademii Nauk, który to od lat wspiera aktywność Baltic Earth, a jego przedstawiciele aktywnie uczestniczą we wspólnych przedsięwzięciach na arenie międzynarodowej.

Strona Konferencji

Press Release

Galeria zdjęć (1) (2)

25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
22-05-2022

21 maja 2022 Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, lider konsorcjum SatBałtyk i projektu eCUDO, już po raz 11. brał udział w Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Tematem przewodnim tegorocznego pikniku była WODA.

Nasz zespół zaplanował dwa pokazy: Czy woda w Bałtyku to tylko woda? i Tajemnice koloru wody. Uczestnicy odwiedzający nasze stanowisko mogli obserwować, a nawet samodzielnie przeprowadzać liczne doświadczenia i eksperymenty, w trakcie których otrzymali informacje o różnych zjawiskach zachodzących w Morzu Bałtyckim, metodach obserwacji środowiska morskiego oraz możliwościach dostępu do wiarygodnych danych oceanograficznych.

Zaplanowane pokazy idealnie wpisywały się w tematykę tegorocznego Pikniku i cieszyły się dużym zainteresowaniem odwiedzających. Frekwencja, jak co roku, dopisała!

Galeria zdjęć

Europejski Dzień Morza - Ravenna, 19-20 maja 2022
Europejski Dzień Morza - Ravenna, 19-20 maja 2022
21-05-2022

Ustanowiony w 2008 r. Europejski Dzień Morza (EMD) jest corocznym punktem spotkań UE poświęconym sprawom morskim i zrównoważonemu niebieskiemu wzrostowi oraz miejscem, w którym, jak głosi hasło, spotykają się "przywódcy oceanu". Jest to również wydarzenie publiczne skierowane do młodych ludzi i obywateli w całej Europie poprzez lokalne wydarzenia w ramach programu „EMD w moim kraju”. Instytut Oceanologii PAN  - reprezentowany przez naszych kolegów z Pracowni Badania i Edukacji o Klimacie i Oceanach, uczestniczył aktywnie w panelach dyskusyjnych oraz warsztatach.

Konkurs artystyczny
Konkurs artystyczny "Kobiecy Obraz Morza"
19-05-2022

Ogólnopolski konkurs „Kobiecy Obraz Morza” skierowany jest do kobiet, studentek studiów oraz absolwentów wyższych uczelni plastycznych (Akademii Sztuk Pięknych i Uniwersytetów) i wydziałów o profilach artystycznych innych uczelni wyższych w Polsce oraz profesjonalnych artystek zajmujących się sztuką zawodowo.

Konkurs ma na celu podniesienie świadomości morskiej i promowaniu jej poprzez sztukę. Chcemy zaprezentować kobiecy punkt widzenia tematyki morskiej, zarówno od strony naukowej, jak i artystycznej. Wybrane prace konkursowe stworzą wystawę na konferencji inaugurującej projekt MARBEFES.

Więcej informacji o Konkursie / Regulamin konkursu / Formularz zgłoszeniowy

Konferencja prezentująca wyniki projektu FindFISH
Konferencja prezentująca wyniki projektu FindFISH
12-05-2022

Kierownik Projektu FindFISH i Prezez ZRM-OP mają zaszczyt zaprosić Pracowników Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk na Konferencję prezentującą wyniki projektu FindFISH, która odbędzie sie w piątek, 13 maja 2022 r. o godzi. 10.00 w Centralnym Ośrodku Sportu, Ośrodek Przygotowań Olimpijskich im. Feliksa Stamma, Cetniewo we Władysławowie.

Zaproszenie

Program Konferencji

Ulotka

Kolejne nagrody za projekty FindFISH i WaterPUCK
Kolejne nagrody za projekty FindFISH i WaterPUCK
06-05-2022

Miło nam poinformować, że Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk otrzymał nominację do tytułu "Symbol Synergii Nauki i Biznesu 2022" za realizację projektów: "Platforma Transferu Wiedzy FindFISH" i "Zinteg­rowany Serwis informacyjno-predykcyjny WaterPUCK” (kierownik projektów - Prof. dr hab. Lidia Dzierzbicka-Głowacka).

Prof. dr hab. Lidia Dzierzbicka-Głowacka otrzymała również Polską Nagrodę "Naukowiec Przyszłości 2022" w ka­tegorii: "Badania przyszłości" za realizację projektów "FindFISH" i "Water­PUCK”.

Nagroda trafia w ręce Naukowców, którzy swoje badania prowadzą z myślą o ich praktycznym zastosowa­niu na rynku lub też w kolejnych rozwojowych projektach.

Serdecznie gratulujemy!