Aktualności Instytutu

Warsztaty BSNCN
Warsztaty BSNCN
17-03-2025

Zapraszamy na warsztaty dotyczące cyklu azotu na Morzu Bałtyckim, organizowane przez Baltic Sea Nitrogen Cycling Network (BSNCN; https://balticnitrogen.com/). Warsztaty odbędą się w Uppsali w dniach 13–15 maja (od lunchu do lunchu) i są bezpłatne dla wszystkich uczestników.

Rejestracja  

Kontakt z lokalnym gospodarzem: malin.olofsson@slu.se 

Film dokumentalny o powodzi z 2024 roku
Film dokumentalny o powodzi z 2024 roku
17-03-2025

W piątek, 14 marca br., w dawnym kinie „Delfin" w Szczecinie odbył się przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego o powodzi z 2024 roku „Oceania, statek do badań specjalnych. Misja: dogonić  falę powodziową”, w reżyserii Odety Moro.

Film powstał podczas jednego z jesiennych rejsów badawczych. Przedstawia skutki środowiskowe oraz badania naukowców z Instytutu Oceanologii PAN, którzy analizowali wpływ fali powodziowej na Morze Bałtyckie na pokładzie "Oceanii".

W spotkaniu uczestniczyli dr hab. Karol Kuliński oraz prof. Jacek Bełdowski. Wnioski z badań są uspokajające – fala powodziowa nie miała istotnego negatywnego wpływu na Bałtyk. Ucierpiał natomiast Zalew Szczeciński, gdzie odnotowano większe zmiany w ekosystemie.

Oficjalna premiera filmu planowana jest na kwiecień w TVP. 

https://radioszczecin.pl/1,485191,powstal-film-dokumentalny-o-powodz#morzebałtyckie 

https://szczecin.tvp.pl/85605466/oceania-statek-do-badan-specjalnych-premiera-filmu 

Co z tym Bałtykiem?
Co z tym Bałtykiem?
14-03-2025

15 marca br. zapraszamy do Akwarium Gdyńskiego na niezwykłe spotkanie poświęcone Bałtykowi i jego przyszłości! To wydarzenie wyjątkowo zostało podzielone na dwie części – dla dzieci i dla dorosłych, po to, aby mówić o morzu w sposób dostępny dla każdej z tych grup.

Podczas wydarzenia, uczestnicy będą mogli poznać odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania dotyczące stanu Morza Bałtyckiego. To także okazja do zrozumienia jak zmiany klimatu wpływają na nasze morze i dlaczego dyskusje związane z Bałtykiem budzą tak wiele kontrowersji.

Program wydarzenia

Instytut Oceanologii nawiązał współpracę z Muzeum Miasta Gdyni
Instytut Oceanologii nawiązał współpracę z Muzeum Miasta Gdyni
14-03-2025

14 marca br. odwiedziła nas Pani Dyrektor Muzeum - Karin Moder oraz Aleksandra Sobczyk prowadząca projekt Encyklopedia Miasta.
W najbliższym czasie zostanie podpisany formalny list intencyjny, a już dziś IO PAN deklaruje pomoc w przygotowaniu haseł do encyklopedii  o środowisku morskim i wspólną organizację spotkań z zakresu edukacji morskiej.

Łącząc siły dla oceanu: interdyscyplinarne spotkanie projektów BioEcoOcean i ObsSea4Clim w IO PAN
Łącząc siły dla oceanu: interdyscyplinarne spotkanie projektów BioEcoOcean i ObsSea4Clim w IO PAN
14-03-2025

W dniach 11-12 marca w IO PAN odbyło się pierwsze z serii zaplanowych spotkań sieciujących (clustering events) zorganizowanych wspólnie przez dwa Europejskie projekty naukowe BioEcoOcean i ObsSea4Clim . Celem spotkania było nawiązanie bezpośredniej współpracy między tymi siostrzanymi projektami finansowanymi przez Unię Europejską w programie Horyzont Europa, których wspólnym celem jest rozwój i wzmacnianie zintegrowanego systemu obserwacji oceanu w Europie i na świecie.
Zgromadzeni naukowcy w większości reprezentowali dwie odrębne dziedziny – biologię i ekologię oraz fizykę morza. Płaszczyzną do wspólnej dyskusji był temat Kluczowych Zmiennych Oceanicznych (Essential Ocean Variables), nad których interdyscyplinarną integracją dyskutowano między innymi w formule „speed dating”. Pozwoliło to na zaangażowaną wymianę opinii między osobami, które na co dzień prowadzą badania w ramach swoich dyscyplin naukowych. Kluczowe Zmienne Oceaniczne (EOV) to zestaw wytycznych do obserwacji określonych kluczowych parametrów w oceanie potrzebnych do optymalnego poznania i zarządzania zasobami morskimi na potrzeby społeczeństwa. 
Oprócz prezentacji i wymiany informacji o projektach, niezwykle istotną była wspólna sesja poświęcona zagadnieniu morskich fal gorąca (marine heat waves). Spojrzenie na to zjawisko z odmiennych naukowych perspektyw oraz wspólna dyskusja umocniły przekonanie o konieczności wspólnych inicjatyw przekraczających granice dyscyplin naukowych.
Wspólnym obradom konsorcjów dwóch projektów towarzyszyły również coroczne generalne spotkania, na których podsumowano dotychczasowe działania jak również omówiono plan działań na najbliższe miesiące działań projektów, które potrwają do stycznia 2027 roku. Całość wydarzenia została zorganizowana przez pracowników IO PAN zaangażowanych w realizację projektu BioEcoOcean, w którym IO PAN jest wiodącym partnerem.

Fotorelacja

Spotkanie konsorcjum BioEcoOcean
Spotkanie konsorcjum BioEcoOcean
12-03-2025

W dniach 10-13 marca 2025 r., w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie odbywa się roczne spotkanie konsorcjum BioEcoOcean, organizowane we współpracy z siostrzanym projektem ObsSea4Clim.