Aktualności Instytutu

Jerzy Porębski
Jerzy Porębski
19-08-2021

W czwartek 19 sierpnia 2021 roku skończyła się cała epoka polskiej szanty i polskiej piosenki żeglarskiej. Zmarł jeden z jej największych pro­pagatorów i naj­aktywniejszych twórców, Jerzy Porębski. W roku 1965 rozpoczął pracę w Morskim Instytucie Rybackim w Świnoujściu. W pracy zawodowej realizował swoją pasję naukową i zdobył stopień doktora oceanografii biologicznej.

fot M. Zwierz, nowezagle.pl

Załoga "Oceanii" opuszcza flagę do połowy masztu

Srebrny medal olimpijski w klasie 470
Srebrny medal olimpijski w klasie 470
04-08-2021

Polska załoga Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar-Hill zdobyły srebrny medal olimpijski w klasie 470. Tą drogą składamy najserdeczniejsze gratulacje obu paniom. Jednocześnie warto nadmienić, że sukces olimpijski jest jak domek z kart. Jeżeli ma się udać, to każdy element układanki musi być na swoim miejscu. Miło mi zakomunikować, że jednym z takich elemen­tów w całej układance były przygotowywane przez zespól Jaromira Jakackiego prognozy pogody dla ekipy Polskiego Związku Żeglarskiego. Bardzo dzię­kuję wszystkim zaangażowanym w ten projekt.

Marek Zwierz

materiały prasowe World Sailing

Sprostowanie artykułu
Sprostowanie artykułu
07-07-2021

Uwaga na rzetelność informacji!! Poniżej znajdziecie sprostowanie do artykułu pt. "Ryby z Bałtyku są tak skażone, że nie wolno jeść więcej niż jednej na tydzień", który Fakt opublikował w dniu 30 czerwca br. Prasa jest zobowiązana do prawdziwego przedstawiania omawianych zjawisk, a dziennikarz do zachowania szczególnej staranności i rzetelności przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów prasowych, zwłaszcza sprawdzenia zgodność z prawdą uzyskanych wiadomości lub podania ich źródła. Artykuł, który opublikował Fakt, jest nieautoryzowaną parafrazą wywiadu Dr. hab. Jacka Bełdowskiego, prof. IO PAN, udzielonego dla "Dużego Formatu" Artykuł zawiera szereg nieprawdziwych i niepełnych informacji, które skomentowane w pliku pdf dostępnym do pobrania/podglądu

fot: AbsolutVision

Letnie Spotkania z Nauką
Letnie Spotkania z Nauką
03-07-2021

Ośrodek Pracy Twórczej Instytutu Budownictwa Wodnego PAN nad Wdzydzami

Letnie Spotkania z Nauką odbędą się tego roku w każdą sobotę od 3 lipca do 28 sierpnia tradycyjnie w ośrodku Pracy Twórczej IBW PAN nad Wdzydzami.

Profesor dr hab. inż. Janusz Pempkowiak
Profesor dr hab. inż. Janusz Pempkowiak
22-06-2021

Z żalem informujemy, że 22 czerwca 2021 zmarł Pan Profesor dr hab. inż. Janusz Pempkowiak, wieloletni pracownik i były Dyrektor Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie, były Redaktor Naczelny OCEANOLOGII, były Przewodniczący Komitetu Badań Morza PAN, specjalista w zakresie chemii morza, aktywny członek międzynarodowej społeczności badaczy morza.


Żegnamy z szacunkiem wybitnego badacza i organizatora życia naukowego.

Planeta Bałtyk
Planeta Bałtyk
16-06-2021

Właśnie ukazała się książka "Planeta Bałtyk" Andrzeja Kruszewicza i Joanny Pawlikowskiej, przygotowana pod merytoryczną opieką IO PAN, z licznymi wypowiedziami naszych pracowników w treści.