Dotyczy stanowiska SPECJALISTY/SPECJALISTKI.
Dokumenty aplikacyjne przyjmowane są do 10 stycznia 2024!
Więcej informacji na stronie oraz w BIP Polskiej Akademii Nauk.
Od 7 grudnia br. trwa hydrodynamiczny tygodniowy rejs Pracowni Oceanografii Obserwacyjnej Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (IO PAN) na statku s/y "Oceania". Jak poinformował Naukę w Polsce dr Daniel Rak, głównym celem rejsu jest przeprowadzenie systematycznych pomiarów właściwości fizykochemicznych wód Bałtyku Południowego.
Podczas rejsów hydrodynamicznych badany jest także wpływ wlewów na środowisko morskie. „Wlewy odnoszą się do procesu napływu wód słonych z Morza Północnego do Bałtyku przez Cieśniny Duńskie” - tłumaczy Daniel Rak. Podaje, że rozróżniamy dwa typy tego zjawiska: wlewy baroklinowe oraz barotropowe.
Inauguracja otwartej wystawy prac autorskich wybranych i nagrodzonych oraz wyróżnionych w ramach Ogólnopolskiego konkursu „Kobiecy Obraz Morza”, II edycja 2023, odbyła się 2 grudnia o godz. 18:00 w siedzibe Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie przy ul. Powstańców Warszawy 55.
Docelowa wystawa autorskich prac planowana jest na przyszły rok w Państwowej Galerii Sztuki.
W dniach 28-30 listopada br. odbyło się w IO PAN w Sopocie spotkanie grupy roboczej A-DBO (Atlantic-Arctic Distributed Biological Observatory). Grupa ta zajmuje się koordynacją i wymianą informacji o prowadzonych pomiarach długoterminowych w europejskiej części Oceanu Arktycznego, włącznie ze Svalbardem. Więcej informacji w ulotce oraz na stronie A-DBO: https://arcticpassion.eu/adbo/
Pierwszego dnia spotkania (28.11.2023) prezentowane były rejsy i pomiary, prowadzone w roku 2023 oraz plany na 2024.
Drugi i trzeci dzień (29-30.11.2023) poświęcony był podsumowaniu warunków fizycznych, biogeochemicznych i biologicznych obserwowanych w 2023 w badanych rejonach, dyskusji dotyczącej mierzonych parametrów i metadanych oraz koordynacji planów pomiarowych.
Z przyjemnością informujemy, że 21 listopada o godzinie 10.00 odbyła się w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie publiczna obrona rozprawy doktorskiej w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych, w dyscyplinie nauk o Ziemi i środowisku, Pani mgr inż. Marleny Szeligowskiej.
Tytuł rozprawy:„Dynamika rozmieszczenia planktonu i cząstek w arktycznych wodach przybrzeżnych będących pod wpływem wód roztopowych z lodowców (Zachodni Spitsbergen)"
Promotor: prof. dr hab. Katarzyna Błachowiak-Samołyk z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie
Promotor pomocniczy: dr hab. Emilia Trudnowska z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie
Recenzenci:
prof.dr hab. Piotr Dawidowicz z Uniwersytetu Warszawskiego
dr hab. Witold Szczuciński z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu
dr hab. Agata Weydmann-Zwolicka z Uniwersytetu Gdańskiego
Obrona odbyła się w trybie hybrydowym.
Tekst rozprawy, jej streszczenie oraz recenzje dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie: KLIKNIJ TUTAJ
Fotorelacja
BioBlitz jest wydarzeniem organizowanym przez zawodowych biologów, którzy w łatwo dostępnym miejscu mają w ciągu 24 godzin zidentyfikować maksymalną liczbę gatunków. W ten sposób z jednej strony uzyskuje się ważną informację o lokalnej bioróżnorodności, a z drugiej strony pokazuje publiczności jak trudno jest zebrać tego rodzaju informację i jak wielu specjalistów potrzeba do oceny biologicznej różnorodności.
W ramach projektu MARBEFES zaplanowano zorganizowanie takich wydarzeń w czterech rejonach: w Sopocie (czerwiec 2023), w Tromso (czerwiec 2024), w Dublinie i na Sardynii (2025 r).
Pierwsza z czterech zaplanowanych akcji MARBEFES BioBlitz została zorganizowana nad brzegiem Morza Bałtyckiego w Sopocie; w badania i identyfikację zaangażowanych było 37 naukowców z różnych instytucji o zróżnicowanej specjalizacji naukowej.