Aktualności Instytutu

Prestiżowe nagrody bałtyckie
Prestiżowe nagrody bałtyckie
05-09-2023

Miło nam poinformować, że dwie prestiżowe nagrody bałtyckie w tym roku dostali nasi przyjaciele i współpracownicy IO PAN, z którymi mieliśmy zaszczyt wspólnie publikować.
Nagrodę Baltic Sea Award otrzymał profesor Sergej Olenin z Uniwersytetu w Kłajpedzie
a nagrodę Bjorn Carlsson Prize otrzymali wspólnie Jacob Carstensen z Uniwersytetu Aarhus i Daniel Conley z Uniwersytetu w Lund.

Konkurs artystyczny „Kobiecy Obraz Morza”, II edycja
Konkurs artystyczny „Kobiecy Obraz Morza”, II edycja
19-08-2023

Konkurs skierowany jest do kobiet, studentek studiów oraz absolwentów wyższych uczelni plastycznych (Akademii Sztuk Pięknych i Uniwersytetów) i wydziałów o profilach artystycznych innych uczelni wyższych w Polsce oraz profesjonalnych artystek zajmujących się sztuką zawodowo.

Organizatorem konkursu jest Instytut Oceanologii PAN we współpracy z Goyki 3 Art Inkubator; Sopockie Towarzystwo Naukowe

Termin nadsyłania prac: 21.09.2023 r.
Termin ogłoszenia wyników: 28.09.2023 r.

Regulamin konkursu

Wydarzenie na FB

HYDROMICRO 2023
HYDROMICRO 2023
19-08-2023

Ogólnopolska Konferencja HYDROMICRO 2023 odbędzie się w dniach 20-22 września 2023 roku na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Współorganizatorami Konferencji są: Uniwersytet Jagielloński, Instytut Botaniki PAN w Krakowie, Instytut Oceanologii PAN w Sopocie.

Tegoroczny temat Konferencji to "Mikrobiologia wody – czy poświęcamy jej wystarczającą uwagę?"

Tematyka Konferencji:

  • Monitoring środowiska wodnego – przeciwdziałanie nagłym zakwitom, możliwości zapobiegania zanieczyszczeniom
  • Mikroorganizmy patogenne, lekooporne i leki w środowisku wodnym
  • Zastosowanie mikroorganizmów wodnych w ochronie środowiska i biotechnologii
  • Technologie i badania „omiczne” stosowane w hydromikrobiologii
  • Aspekty sanitarno-bakteriologiczne systemów wodnych i oczyszczalni ścieków
  • Wirusy i grzyby w środowisku wodnym – możliwe wykorzystanie biotechnologiczne i problemy które niosą

Wczesna rejestracja została przedłużona do dnia 30 czerwca 2023 r.  Opłata konferencyjna wynosi 500 zł (po 30 czerwca 600 zł) i będzie pokrywać wyżywienie, wycieczkę oraz udział w uroczystej kolacji.

Rejestracja

Strona Konferencji

Biuro PolSCA w Brukseli rekrutuje! Stanowisko: ekspert/ekspertka
Biuro PolSCA w Brukseli rekrutuje! Stanowisko: ekspert/ekspertka
27-07-2023

Biuro PolSCA informuje o rekrutacji do zespołu – szukamy eksperta/ekspertki!

Zatrudniamy w ramach trzyletniej umowy o pracę na czas określony (pełny etat) i oferujemy ciekawą pracę w międzynarodowym środowisku w samym centrum Brukseli. Zapewniamy mieszkanie służbowe!

Do zadań eksperta/ekspertki należą m.in.: monitorowanie polityki dotyczącej badań i innowacji na poziomie Unii Europejskiej, opracowywanie dokumentów merytorycznych (w języku angielskim i polskim) dotyczących badań i innowacji, współpraca i komunikacja z Instytutami PAN oraz innymi partnerami zewnętrznymi (krajowymi i zagranicznymi), współpraca z Kancelarią PAN oraz przygotowywanie i realizacja wydarzeń.

Czekamy do 21 sierpnia 2023 do 10:00.

Więcej na stronie https://tiny.pl/crfwk , w serwisie BIP PAN https://tiny.pl/crfw8 

Treść ogłoszenia

Morska Planeta - Kolor i Światło
Morska Planeta - Kolor i Światło
14-07-2023

Zapraszamy na trzecie spotkanie z cyklu ,,Morska Planeta": KOLOR I ŚWIATŁO, w czwartek 20.07, o godz. 18.00.

Przestrzeń Państwowej Galerii Sztuki stanie się miejscem interdyscyplinarnej rozmowy o Morzu Bałtyckim. Tym razem wątkiem przewodnim jest KOLOR I ŚWIATŁO, a w swoich wypowiedziach nawiążą do niego:

dr hab. Sławomir Sagan, prof. IO PAN – fizyk morza, zastępca Dyrektora ds. Naukowych Instytutu Oceanologii Państwowej Akademii Nauk w Sopocie, od 2023 delegat krajowy do Międzyrządowej Komisji Oceanograficznej UNESCO (IOC UNESCO).

Justyna Górowska – hydrofeministka, artystka performance, wykłada na Wydziale Intermediów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, razem z Eweliną Jarosz współtworzy duet Cyber Nymphos.

Ewelina Jarosz – badaczka w nurcie queerowo-feministycznj błękitnej humanistyki, artystka performance, adiunktka w Katedrze Mediów i Badań Kulturowych w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, razem z Justyną Górowską współtworzy duet Cyber Nymphos.

Patrycja Nowakowska – biolożka morza, doktorantka w IO PAN, odpowiedzialna za komunikację i poprawność merytoryczną treści publikowanych w ramach działalności Fundacji Mare.

Spotkanie będzie moderowane przez: dr Paulinę Pakszys (IO PAN).

Cykl jest współorganizowany przez Instytut Oceanologii PAN oraz dofinansowany ze środków Miasta Sopotu.

Euro-Argo ERIC
Euro-Argo ERIC
18-06-2023

8 czerwca br., dzięki wspólnym wysiłkom Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN) oraz polskiego środowiska badaczy mórz i oceanów, Polska została pełnym członkiem konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury badawczej Euro-Argo (Euro-Argo ERIC).

Polska od 2014 r. brała udział w pracach Euro-Argo ERIC jako obserwator. Finansowanie polskiego udziału jest zapewniane przez MEiN w ramach programu „Wsparcie udziału polskich zespołów naukowych w międzynarodowych projektach infrastruktury badawczej”.

Na poziomie naukowym Polska jest reprezentowana w Euro-Argo ERIC przez konsorcjum Argo-Polska, w którego skład wchodzą:

Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk – koordynator;
Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk;
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte.