Po co nam foki w Bałtyku? Po co nam bioróżnorodność? Wciąż zadajemy te same złe pytania.
Prof. Jan Marcin Węsławski, biolog i ekolog morza, a także dyrektor Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie
Dwa wielkie wyzwania stojące obecnie przed nami i kolejnymi pokoleniami to globalna zmiana klimatu i kryzys bioróżnorodności. Zyskały one sobie mocne miejsce w debacie publicznej, często łączy je jeden zestaw zadań do rozwiązania. A jednak te dwa zjawiska – zmianę klimatu i kryzys bioróżnorodności – dzieli fundamentalna różnica.
Morszczyn pęcherzykowaty to gatunek fotosyntezującego, rozmnażającego się płciowo i bezpłciowo morskiego glonu, który zniknął z polskiej części Bałtyku w 1977 r. W Zatoce Puckiej znalazł go właśnie nasz kolega - płetwonurek i naukowiec dr Piotr Bałazy (IO PAN).
W imieniu dyrekcji Instytutu Oceanologii PAN życzymy wszystkim Zdrowych, Spokojnych i Radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku 2024.
W dniu 18 grudnia 2023, w godz. 9:00-15:00 w siedzibie Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie przy ul. Powstańców Warszawy 55 miała miejsce Konferencja naukowa na temat Morza Bałtyckiego pt. "Młody Człowiek i Morze".
Konferencja organizowana jest w ramach projektu "Sea The Sea".
W dniach 13-14 grudnia 2023 r. odbyło się w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie spotkanie robocze dotyczące kontynuacji wysiłków społeczności na rzecz udoskonalenia modelowania oceanicznej sekwestracji węgla w Arktyce. Był to trzeci etap działań międzynarodowej grupy pod auspicjami dwóch projektów finansowanych przez UE: ECOTIP i EU4OceanObs.
Miło nam poinformować, że seria Niepodręcznik Oceaniczny, realizowana przez naszych współpracowników z Pracowni Badania i Edukacji o Klimacie i Oceanach IO PAN, otrzymała nagrodę POP Science w kategorii wideoblog.
Niepodręcznik Oceaniczny to seria krótkich filmików, poruszających najrozmaitsze kwestie związane ze środowiskiem morskim, od systemu prądów oceanicznych, przez relacje z atmosferą, życie w Oceanie, ekologię, rybactwo i działania organizacji międzynarodowych takich jak ONZ. Jest to wspólna aktywność Instytutu Oceanologii PAN i Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB, realizowana we współpracy z Sopockim Towarzystwem Naukowym oraz Today We Have.
Konkurs POP Science towarzyszy Śląskiemu Festiwalowi Nauki w Katowicach.