Zapraszamy na niezwykłe wydarzenie popularnonaukowe zatytułowane:
"Im mniej wiem, tym lepiej śpię"? - dyskusja o katastrofach i fatalnych skutkach lekceważenia nauki
Celem wydarzenia jest przeprowadzenie dyskusji między naukowcami różnych dyscyplin a publicznością na temat kryzysu autorytetu naukowego we współczesnym świecie oraz przedstawienie fatalnych w skutkach scenariuszy lekceważenia głosu środowiska naukowego. Dyskusję będzie łączył jeden wątek przewodni: katastrofa, a wezmą w niej udział renomowani naukowcy-eksperci/ekspertki z różnych polskich placówek naukowych. W tym samym momencie na „scenie” będą znajdowali się naukowcy trzech różnych dyscyplin, którzy będą dzielili się swoimi przemyśleniami, rozmawiali z moderatorami oraz dyskutowali z publicznością.
W ramach tegorocznej debaty postanowiliśmy skupić się na następujących rodzajach katastrof: katastrofie migracyjnej/wojennej, katastrofie ekologicznej oraz katastrofie technologicznej.
Na leśnej scenie wykładowej wystąpią:
- prof. Jan Marcin Węsławski z Instytutu Oceanologii PAN
- prof. Anna Mazurkiewicz z Wydziału Historycznego UG
- dr inż. Piotr Szmytkiewicz z Instytutu Budownictwa Wodnego PAN
Wydarzenie odbędzie się w tym samym miejscu, gdzie od lat odbywały się Letnie Spotkania z Nauką, czyli w Ośrodku Pracy Twórczej IBW PAN nad jeziorem Wdzydze w Czarlinie-Skoczkowo
Start: 10 sierpnia 2024, godz. 19.00
Organizatorami wydarzenia są: RUN PAN, Wydział Historyczny UG, Uniwersytet Gdański, Instytut Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk, Instytut Oceanologii PAN
Ryby mają głos! Za nami XX Dzień Ryby w Helu.
W ubiegłą sobotę byliśmy obecni na świetnym wydarzeniu „Dzień Ryby w Helu” organizowanym przez naszych przyjaciół ze Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry UG, Fundację Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego i Klub Gaja. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i wspaniałą zabawę!
W imprezie wzięła udział reprezentacja Pracowni Fizjologii Organizmów Morskich oraz Pracowni Badania i Edukacji o Klimacie i Oceanach.
O środowisku polskich oceanologów na międzynarodowej arenie badaczy morza, zjawiskach zachodzących w morzach i oceanach oraz wykorzystaniu satelitów do badania tych zjawisk opowiada w najnowszym (1/2024) numerze magazynu Polskiej Akademii Nauk „Academia”, dr hab. Mirosława Ostrowska, prof. IO PAN, wiceprezeska PAN.
Fascynujący świat na styku morza i lądu w najnowszym artykule Kaji Bałazy (IO PAN) w "ACADEMIA" (Polska Akademia Nauk). Poznajmy bogactwo życia w Arktyce, od ptaków morskich po zooplankton.
Zapraszamy do lektury.
Naukowcy starają się lepiej zrozumieć wpływ Bałtyku na Arktykę. Analiza próbek zebranych podczas corocznej ekspedycji naukowej AREX Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (IO PAN) pozwoli zbadać, czy i jak słonawe wody Bałtyku oddziałują na środowisko arktyczne.
W artykule, na temat kompleskowych badań hydrologicznych i atmosferycznych prowadzonych z pokładu R/V Oceania na trasie od Bałtyku do Morza Norweskiego, wypowiada się uczestnik I etapu AREX 2024, dr Daniel Rak,
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem.
W ramach podsumowania I etapu rejsu AREX 2024, którego częścią był BaltArctic 2024 zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z naszego wspólnego rejsu badawczego BaltArctic Research Cruise - niezwykłe 2 dni w norweskim Bodø, gdzie zacieśnialiśmy więzi z naszymi partnerami polsko-norweskimi, prezentowaliśmy nasze statki: r/v Oceanię i r/v Oceanograf, wraz z towarzyszącą temu wystawą "Kobiecy Obraz Morza".