Aktualności Instytutu

"Im mniej wiem, tym lepiej śpię"? - dyskusja o katastrofach i fatalnych skutkach lekceważenia nauki
31-07-2024

Zapraszamy na niezwykłe wydarzenie popularnonaukowe zatytułowane:
"Im mniej wiem, tym lepiej śpię"? - dyskusja o katastrofach i fatalnych skutkach lekceważenia nauki

Celem wydarzenia jest przeprowadzenie dyskusji między naukowcami różnych dyscyplin a publicznością na temat kryzysu autorytetu naukowego we współczesnym świecie oraz przedstawienie fatalnych w skutkach scenariuszy lekceważenia głosu środowiska naukowego. Dyskusję będzie łączył jeden wątek przewodni: katastrofa, a wezmą w niej udział renomowani naukowcy-eksperci/ekspertki z różnych polskich placówek naukowych. W tym samym momencie na „scenie” będą znajdowali się naukowcy trzech różnych dyscyplin, którzy będą dzielili się swoimi przemyśleniami, rozmawiali z moderatorami oraz dyskutowali z publicznością.
W ramach tegorocznej debaty postanowiliśmy skupić się na następujących rodzajach katastrof: katastrofie migracyjnej/wojennej, katastrofie ekologicznej oraz katastrofie technologicznej.

Na leśnej scenie wykładowej wystąpią:
- prof. Jan Marcin Węsławski z Instytutu Oceanologii PAN 
- prof. Anna Mazurkiewicz z Wydziału Historycznego UG 
- dr inż. Piotr Szmytkiewicz z Instytutu Budownictwa Wodnego PAN

Wydarzenie odbędzie się w tym samym miejscu, gdzie od lat odbywały się Letnie Spotkania z Nauką, czyli w Ośrodku Pracy Twórczej IBW PAN nad jeziorem Wdzydze w Czarlinie-Skoczkowo
Start: 10 sierpnia 2024, godz. 19.00

Organizatorami wydarzenia są: RUN PAN, Wydział Historyczny UG, Uniwersytet Gdański, Instytut Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk, Instytut Oceanologii PAN

XX Dzień Ryby w Helu
XX Dzień Ryby w Helu
30-07-2024

Ryby mają głos! Za nami XX Dzień Ryby w Helu.
W ubiegłą sobotę byliśmy obecni na świetnym wydarzeniu „Dzień Ryby w Helu” organizowanym przez naszych przyjaciół ze Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry UG, Fundację Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego i Klub Gaja. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i wspaniałą zabawę!

W imprezie wzięła udział reprezentacja Pracowni Fizjologii Organizmów Morskich oraz Pracowni Badania i Edukacji o Klimacie i Oceanach.

Fotorelacja

Satelitarne spojrzenie na Bałtyk
Satelitarne spojrzenie na Bałtyk
23-07-2024

O środowisku polskich oceanologów na międzynarodowej arenie badaczy morza, zjawiskach zachodzących w morzach i oceanach oraz wykorzystaniu satelitów do badania tych zjawisk opowiada w najnowszym (1/2024) numerze magazynu Polskiej Akademii Nauk „Academia”, dr hab. Mirosława Ostrowska, prof. IO PAN, wiceprezeska PAN.

Na styku morza i lądu - Jak wiele może nam powiedzieć niewielki skorupiak?
Na styku morza i lądu - Jak wiele może nam powiedzieć niewielki skorupiak?
23-07-2024

Fascynujący świat na styku morza i lądu w najnowszym artykule Kaji Bałazy (IO PAN) w "ACADEMIA" (Polska Akademia Nauk). Poznajmy bogactwo życia w Arktyce, od ptaków morskich po zooplankton. 

Zapraszamy do lektury.

Nauka w Polsce - Czy i jak Bałtyk wpływa na Arktykę?
Nauka w Polsce - Czy i jak Bałtyk wpływa na Arktykę?
18-07-2024

Naukowcy starają się lepiej zrozumieć wpływ Bałtyku na Arktykę. Analiza próbek zebranych podczas corocznej ekspedycji naukowej AREX Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (IO PAN) pozwoli zbadać, czy i jak słonawe wody Bałtyku oddziałują na środowisko arktyczne.  

W artykule, na temat kompleskowych badań hydrologicznych i atmosferycznych prowadzonych z pokładu R/V Oceania na trasie od Bałtyku do Morza Norweskiego,  wypowiada się uczestnik I etapu AREX 2024, dr Daniel Rak, 

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem.

BaltArctic Research Cruise 2024
BaltArctic Research Cruise 2024
02-07-2024

W ramach podsumowania I etapu rejsu AREX 2024, którego częścią był BaltArctic 2024 zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z naszego wspólnego rejsu badawczego BaltArctic Research Cruise - niezwykłe 2 dni w norweskim Bodø, gdzie zacieśnialiśmy więzi z naszymi partnerami polsko-norweskimi, prezentowaliśmy nasze statki: r/v Oceanię i r/v Oceanograf, wraz z towarzyszącą temu wystawą "Kobiecy Obraz Morza". 

Fb