W związku z koniecznością jak najszybszego wejścia w życie Porozumienia w ramach Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza, dotyczącego ochrony i zrównoważonego wykorzystania morskiej różnorodności biologicznej na obszarach znajdujących się poza jurysdykcją krajową, podpisanego przez Polskę 21 września 2023 r. w Nowym Jorku (tzw. Traktat Oceaniczny ONZ), instytucje badające morze apelują do Premiera RP o wzmocnienie wysiłków na rzecz ratyfikacji tego dokumentu zarówno w kraju, jak i we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej.
6-7 marca 2025 roku uczestniczyliśmy w Konferencji Krajowej Sieci Informacji o Bioróżnorodności, zatytułowanej "Polskie dane o bioróżnorodności: perspektywy dla nauki i praktyki".
Celem konferencji było podsumowanie stanu polskich danych o bioróżnorodności dostępnych w formie cyfrowej oraz przedstawienie potencjalnych zastosowań tych danych w różnych dziedzinach. Wydarzenie skupiło się na roli współpracy z Global Biodiversity Information Facility (GBIF) oraz na korzyściach płynących z integracji z tym międzynarodowym systemem, który umożliwia łatwy dostęp do danych o bioróżnorodności z całego świata.
Podczas konferencji zaprezentowaliśmy referat pt. „Nowatorskie metody pozyskiwania danych w środowisku morskim", w którym szczególną uwagę poświęciliśmy zastosowaniu nieinwazyjnych metod z wykorzystaniem kamer podwodnych. Opisaliśmy kamery operowane przez nurków, kamery wystawiane pod wodą na dłuższy czas oraz kamery opuszczane w toni wodnej. Te metody pozwalają na zbieranie bogatych danych na temat występowania gatunków, habitatów, struktur biologicznych, interakcji biotycznych, śladów na dnie i wielu innych zjawisk.
Wnioski z konferencji wskazują na rosnącą rolę cyfrowych zasobów w badaniach nad bioróżnorodnością, co otwiera nowe możliwości zarówno w nauce, jak i w praktyce ochrony środowiska. Zostało podkreślone znaczenie otwartego dostępu do wiedzy, który sprzyja efektywnej współpracy międzynarodowej i umożliwia szersze wykorzystanie danych, które wcześniej były trudniej dostępne.
5 marca 2025 r. Instytut Oceanologii PAN w Sopocie i Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku podpisali list intencyjny, który otwiera drzwi do wspólnych działań na rzecz ochrony podwodnego dziedzictwa kulturowego. Razem będziemy prowadzić badania, edukować i promować wyniki działań.
Współpraca obejmuje, m.in.:
Ze strony Instytutu Oceanologii PAN list parafował prof. dr hab. Jan Marcin Węsławski – Dyrektor, ze strony Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku - Szymon Kulas, p.o. Dyrektora.
W piątek, 14 marca br. o godz. 17:30 w kinie Delfin w Szczecinie, odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego „Oceania, statek do badań specjalnych. Misja: dogonić falę powodziową”, w reżyserii Odety Moro.
W panelu dyskusyjnym zaplanowanym po seansie udział wezmą naukowcy z IO PAN: dr hab. Karol Kuliński i prof. Jacek Bełdowski, oraz dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie - Michał Durka.
Zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentalnego Kuba Witek na Północy, który przedstawia badania polskich naukowców z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie.
Film ukazuje zaskakująco nowe oblicze ocieplającej się Arktyki. Opowiada o wyprawie ekipy naukowej z IO PAN, która podróżując przez dwa tygodnie na małych łodziach liczyła plastik na wybranych przylądkach północnego Spitsbergenu.
Miło nam poinformować, iż konferencja Baltic Sea Science Congress 2025, której organizatorem jest Instytut Oceanologii PAN w Sopocie, została wpisana na listę oficjalnych wydarzeń "Ocean Decade" oraz została objęta kolejnym patronatem - EU Mission Restore our Ocean and Waters Charter. Konferencja będzie odbywała się w Centrum Konferencyjnym Hotelu Radisson Blu w Sopocie, w dniach 26-30 Maja 2025.