Aktualności Instytutu

Instytucje badające morze apelują do Premiera RP
Instytucje badające morze apelują do Premiera RP
11-03-2025

W związku z koniecznością jak najszybszego wejścia w życie Porozumienia w ramach Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza, dotyczącego ochrony i zrównoważonego wykorzystania morskiej różnorodności biologicznej na obszarach znajdujących się poza jurysdykcją krajową, podpisanego przez Polskę 21 września 2023 r. w Nowym Jorku (tzw. Traktat Oceaniczny ONZ), instytucje badające morze apelują do Premiera RP o wzmocnienie wysiłków na rzecz ratyfikacji tego dokumentu zarówno w kraju, jak i we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Apel do Premiera RP

08-03-2025

6-7 marca 2025 roku uczestniczyliśmy w Konferencji Krajowej Sieci Informacji o Bioróżnorodności, zatytułowanej "Polskie dane o bioróżnorodności: perspektywy dla nauki i praktyki".
Celem konferencji było podsumowanie stanu polskich danych o bioróżnorodności dostępnych w formie cyfrowej oraz przedstawienie potencjalnych zastosowań tych danych w różnych dziedzinach. Wydarzenie skupiło się na roli współpracy z Global Biodiversity Information Facility (GBIF) oraz na korzyściach płynących z integracji z tym międzynarodowym systemem, który umożliwia łatwy dostęp do danych o bioróżnorodności z całego świata.
Podczas konferencji zaprezentowaliśmy referat pt. „Nowatorskie metody pozyskiwania danych w środowisku morskim", w którym szczególną uwagę poświęciliśmy zastosowaniu nieinwazyjnych metod z wykorzystaniem kamer podwodnych. Opisaliśmy kamery operowane przez nurków, kamery wystawiane pod wodą na dłuższy czas oraz kamery opuszczane w toni wodnej. Te metody pozwalają na zbieranie bogatych danych na temat występowania gatunków, habitatów, struktur biologicznych, interakcji biotycznych, śladów na dnie i wielu innych zjawisk.
Wnioski z konferencji wskazują na rosnącą rolę cyfrowych zasobów w badaniach nad bioróżnorodnością, co otwiera nowe możliwości zarówno w nauce, jak i w praktyce ochrony środowiska. Zostało podkreślone znaczenie otwartego dostępu do wiedzy, który sprzyja efektywnej współpracy międzynarodowej i umożliwia szersze wykorzystanie danych, które wcześniej były trudniej dostępne.

Współpraca na rzecz ochrony podwodnego dziedzictwa kulturowego
Współpraca na rzecz ochrony podwodnego dziedzictwa kulturowego
06-03-2025

5 marca 2025 r. Instytut Oceanologii PAN w Sopocie i Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku podpisali list intencyjny, który otwiera drzwi do wspólnych działań na rzecz ochrony podwodnego dziedzictwa kulturowego. Razem będziemy prowadzić badania, edukować i promować wyniki działań.

Współpraca obejmuje, m.in.:

  • Badania nad podwodnym dziedzictwem kulturowym
  • Organizację wystaw, konferencji i szkoleń
  • Wymianę informacji o globalnych inicjatywach
  • Wspólne projekty edukacyjne

Ze strony Instytutu Oceanologii PAN list parafował prof. dr hab. Jan Marcin Węsławski – Dyrektor, ze strony Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku - Szymon Kulas, p.o. Dyrektora.

Oceania, statek do badań specjalnych. Misja: dogonić falę powodziową
Oceania, statek do badań specjalnych. Misja: dogonić falę powodziową
05-03-2025

W piątek, 14 marca br. o godz. 17:30 w kinie Delfin w Szczecinie, odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego Oceania, statek do badań specjalnych. Misja: dogonić  falę powodziową”, w reżyserii Odety Moro. 

W panelu dyskusyjnym zaplanowanym po seansie udział wezmą naukowcy z IO PAN: dr hab. Karol Kuliński i prof. Jacek Bełdowski, oraz dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie - Michał Durka.

Plastik w Arktyce
Plastik w Arktyce
04-03-2025

Zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentalnego Kuba Witek na Północy, który przedstawia badania polskich naukowców z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie.

Film ukazuje zaskakująco nowe oblicze ocieplającej się Arktyki. Opowiada o wyprawie ekipy naukowej z IO PAN, która podróżując przez dwa tygodnie na małych łodziach liczyła plastik na wybranych przylądkach północnego Spitsbergenu.

BSSC oficjalnym wydarzeniem
BSSC oficjalnym wydarzeniem
25-02-2025

Miło nam poinformować, iż konferencja Baltic Sea Science Congress 2025, której organizatorem jest Instytut Oceanologii PAN w Sopocie, została wpisana na listę oficjalnych wydarzeń "Ocean Decade" oraz została objęta kolejnym patronatem - EU Mission Restore our Ocean and Waters Charter. Konferencja będzie odbywała się w Centrum Konferencyjnym Hotelu Radisson Blu w Sopocie, w dniach 26-30 Maja 2025.