W ostatnich dekadach Morze Bałtyckie zaczęło się odradzać, ale w jego obrębie wciąż obecne są niekorzystne zjawiska. Rosną beztlenowe pustynie, nasilają się zakwity sinic, zaś inżynieryjne prace podwodne podnoszą z dna toksyny, które ostatecznie trafiają do łańcucha pokarmowego – mówi prof. Lech Kotwicki z IO PAN.
Do Bałtyku wleje się bardzo słona woda. To nie zdarza się często. I jest kluczowe dla martwych stref.
Dr Daniel Rak z Instytut Oceanologii PAN w Sopocie omawia kluczowe znaczenie wlewów dla zdrowia Morza Bałtyckiego, wnoszących niezbędny tlen i sól do jego głębin.
Zależność między wlewami baroklinowymi a barotropowymi jest odwrotnie proporcjonalna – gdy ilość jednych maleje, ilość drugich rośnie, i odwrotnie.
Wlewy wpływają na bioróżnorodność, są życiodajne dla wielu gatunków ryb, lecz niosą z sobą również zagrożenia, mogą także prowadzić do zwiększenia eutrofizacji lub potencjalnie rozprzestrzeniać skażone substancje.
Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci profesora Andrzeja Witkowskiego, wybitnego znawcę morskich okrzemek, paleoceanografa i geologa.
Od wielu lat prof. Witkowski był związany z naszym Instytutem; ostatnio, jako członek PAN był w naszej Radzie Naukowej. Brał udział w naszych projektach naukowych, recenzował działalność IO PAN, zawsze był pomocnym i życzliwym kolegą.
Pogrzeb profesora Andrzeja Witkowskiego odbędzie się w poniedziałek, 25 września 2023, o 11:00 w głównej kaplicy na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie przy ul. Ku Słońcu. Uroczystości będą miały charakter świecki.
Notatka o Profesorze zamieszczona przez jego macierzystą uczelnię:
Registration for the first Mission Arena by Blue Mission BANOS to take place on 14th-16th Nov 2023 in Gothenburg, Sweden, is possible now.
Register now to secure your seat in Gothenburg and to see the numerous workshops being organised to inspire actors from industry, politics, science, and civil society to take the necessary action to reach the
objectives of the 'Mission: Restore our Ocean and Waters' in the Baltic and North Sea.
Z radością informujemy, że nasz #NiepodręcznikOceaniczny został nominowany w konkursie o Nagrodę POP Science 2023 (Śląski Festiwal Nauki Katowice), w kategorii WIDEOBLOG.
Serdecznie zachęcamy do oddawania głosów.
Nie trzeba głosować na każdą kategorię, wystarczy oddać głos tylko w wybranej kategorii WIDEOBLOG oraz podać adres mailowy.
Ekipa Niepodręcznika Oceanicznego
Serdecznie zapraszamy młodych naukowców do wzięcia udziału w trzeciej edycji MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU O EUROPEJSKĄ NAGRODĘ NAUKOWĄ IM. STANISŁAWA LEMA, organizowanego przez
Politechnikę Wrocławską.
W konkursie mogą wziąć udział młodzi naukowcy niemający więcej niż 40 lat (urodzeni w 1983 roku lub później), związani z uczelnią lub ośrodkiem badawczym państwa należącego do UE lub stowarzyszonego w ramach Programu Horyzont oraz ze Szwajcarii.
Nagroda im. Lema przyznawana jest za aktualne osiągnięcia lub odkrycia naukowe z ostatnich 3 lat, dokonane na szeroko rozumianym polu nauk technicznych. Nagrodzone zostają odkrycia, które odznaczają się kreatywnością, interdyscyplinarnością i wizjonerstwem, zawierające przy tym mocny element technologiczny.
WNIOSEK KONKURSOWY (WRAZ Z 2-3 LISTAMI REKOMENDACYJNYMI ORAZ MAKSYMALNIE
TRZEMA PUBLIKACJAMI) NALEŻY ZŁOŻYĆ DROGĄ ELEKTRONICZNĄ DO 30 WRZEŚNIA 2023 R. NA ADRES MAILOWY LEMPRIZE@PWR.EDU.PL. Zwycięzca zostanie ogłoszony 15 listopada 2023 r. w trakcie corocznych obchodów
Święta Politechniki Wrocławskiej.