Aktualności Instytutu

Warsztaty: Baltic and Arctic Argo online workshop
Warsztaty: Baltic and Arctic Argo online workshop
08-04-2021

W dniach 8-9.04.2021 Instytut Oceanologii PAN oraz Fiński Instytut Meteorologiczny organizują „Baltic and Arctic Argo workshop”. Warsztaty są organizowane w ramach projektu Euro-Argo RISE i odbędą się online.
Pierwszy dzień będzie poświęcony ogólnej tematyce pływaków Argo. W czasie drugiego dnia będą dwie dwugodzinne sesje obejmujące tematykę Argo na Bałtyku i w Arktyce.
Do udziału w warsztatach zapraszamy wszystkie osoby, które są zainteresowane wykorzystaniem danych Argo lub zaangażowaniem się w działania Argo. Więcej informacji na temat warsztatów oraz szczegóły dotyczące rejestracji można znaleźć pod następującym linkiem:


https://www.euro-argo.eu/News-Meetings/Meetings/Others/Arctic-and-Baltic-users-workshop

Nieprawdziwe informacji o kryzysie rybołówstwa na Bałtyku
Nieprawdziwe informacji o kryzysie rybołówstwa na Bałtyku
08-04-2021

Wobec upublicznienia przez portal morski nieprawdziwych informacji o kryzysie rybołówstwa na Bałtyku, Instytut Oceanologii wspólnie z Morskim Instytutem Rybackim oraz Uniwer­sytetem Gdańskim, wydał załączone stanowisko.

fot. Andre Lafuente

Program grantów 2020 HiFi for All - Collaborations SMRT Grant
Program grantów 2020 HiFi for All - Collaborations SMRT Grant
06-04-2021

Program grantów "2020 HiFi for All - Collaborations SMRT Grant" oferował trzy nagrody za zwycięskie projekty obejmujące do 10 komórek SMRT 8M i sekwencjonowanie w systemie Sequel II lub IIe. W zespole jednego z trzech zwyciezców - Michaela Metzgera (PNRI, Stany Zjednoczone) jest Artur Burzyński (IO PAN, Polska).
Zespół ten zgromadził kolekcję morskich małży, nosicieli najbardziej rozpowszechnionej linii przeszczepialnego raka i zamierza wykorzystać sekwencjonowanie HiFi do wykrywania i fazowania wariantów somatycznych, aby zrozumieć presje selekcyjne leżące u podstaw tego groźnego i niewyjaśnionego zjawiska.

Wykład o waloryzacji wody pt.
Wykład o waloryzacji wody pt. "Jak ocenia się wartość wody?"
22-03-2021

22 marca, z okazji Światowego Dnia Wody 2021, nasz dyrektor Instytutu Oceanologii PAN, Jan Marcin Węsławski wygłosił wykład o waloryzacji wody pt. "Jak ocenia się wartość wody?". Wykład na zaproszenie Polskiego Towarzystwa Limnologicznego.
Zapraszamy do odsłuchania i obejrzenia na YouTube

zdj. Anastasia Taioglou

 dr hab. Hanna Kalamarz-Kubiak
dr hab. Hanna Kalamarz-Kubiak
14-03-2021

Z żalem informujemy, że 14 marca zmarła w szpitalu w Gdyni nasza koleżanka, dr hab. Hanna Kalamarz-Kubiak, od wielu lat pracująca w Zakładzie Genetyki i Biotechnologii a wcześniej w Centrum Biologii Morza Polskiej Akademii Nauk.


Rodzinie i znajomym składamy wyrazy serdecznego współczucia
Dyrekcja IO PAN

BALTIC SEA. REFLECTION OF THE STARS
BALTIC SEA. REFLECTION OF THE STARS
11-03-2021

Komisja Nauk Kosmicznych przy Oddziale Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku i Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie organizują 11 MARCA, 2021 R. Konferencję “BALTIC SEA. REFLECTION OF THE STARS”.