Z przyjemnością informujemy, że 21 listopada o godzinie 10.00 odbyła się w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie publiczna obrona rozprawy doktorskiej w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych, w dyscyplinie nauk o Ziemi i środowisku, Pani mgr inż. Marleny Szeligowskiej.
Tytuł rozprawy:„Dynamika rozmieszczenia planktonu i cząstek w arktycznych wodach przybrzeżnych będących pod wpływem wód roztopowych z lodowców (Zachodni Spitsbergen)"
Promotor: prof. dr hab. Katarzyna Błachowiak-Samołyk z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie
Promotor pomocniczy: dr hab. Emilia Trudnowska z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie
Recenzenci:
prof.dr hab. Piotr Dawidowicz z Uniwersytetu Warszawskiego
dr hab. Witold Szczuciński z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu
dr hab. Agata Weydmann-Zwolicka z Uniwersytetu Gdańskiego
Obrona odbyła się w trybie hybrydowym.
Tekst rozprawy, jej streszczenie oraz recenzje dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie: KLIKNIJ TUTAJ
Fotorelacja
BioBlitz jest wydarzeniem organizowanym przez zawodowych biologów, którzy w łatwo dostępnym miejscu mają w ciągu 24 godzin zidentyfikować maksymalną liczbę gatunków. W ten sposób z jednej strony uzyskuje się ważną informację o lokalnej bioróżnorodności, a z drugiej strony pokazuje publiczności jak trudno jest zebrać tego rodzaju informację i jak wielu specjalistów potrzeba do oceny biologicznej różnorodności.
W ramach projektu MARBEFES zaplanowano zorganizowanie takich wydarzeń w czterech rejonach: w Sopocie (czerwiec 2023), w Tromso (czerwiec 2024), w Dublinie i na Sardynii (2025 r).
Pierwsza z czterech zaplanowanych akcji MARBEFES BioBlitz została zorganizowana nad brzegiem Morza Bałtyckiego w Sopocie; w badania i identyfikację zaangażowanych było 37 naukowców z różnych instytucji o zróżnicowanej specjalizacji naukowej.
Zapraszamy do obejrzenia reportażu który, powstał na pokładzie s/y "Oceania" podczas jednego z rejsów badawczych. Reporter Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki wszedł na pokład wraz z ekipą, by dowiedzieć się, w jakim stanie jest nasze morze.
W dniu 12 października mieliśmy przyjemność gościć w IO PAN Ambasadora Królestwa Norwegii
Pana Oysteina Bo wraz z radcą ambasady d/s funduszy norweskich panią Aleksandrę Wacko.
Podczas prawie dwugodzinnej wizyty przedstawiliśmy współpracę IO PAN z norweskimi instytutami naukowymi. Pan Ambasador z racji osobistych doświadczeń był szczególnie zainteresowany naszą działanością na Svalbardzie.
W dniach 4–5 października br. w Rydze odbywało się XIV Doroczne Forum Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego (EUSBSR), podczas którego IO PAN aktywnie uczestniczył w tematyce zatopionej amunicji oraz projektu MARBEFES.
Instytut Oceanologii PAN od lat działa w programie Euro-Argo, wodując pływaki Argo w Arktyce Europejskiej oraz Morzu Bałtyckim. 24 września 2023 konsorcjum Argo-Polska, którego IO PAN jest liderem po raz pierwszy zwodowało Argo BioGeoChemiczne (BGC Argo) (WMO 1902683). Jest to urządzenie znacznie bardziej skomplikowane niż pływak typu core. Oprócz standardowych pomiarów CTD, nasze BGC Argo wykonuje pomiary czterech dodatkowych właściwości wody morskiej:
Pływak został zwodowany z pokładu r/v Oceania w Głębi Gdańskiej. Urządzenie jest typu PROVOR z systemem transmisji danych Iridium. Zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy.
Dane można znaleźć na: https://fleetmonitoring.euro-argo.eu/float/1902683