W dniu 21 lutego odbył się w IO PAN wernisaż trzeciej edycji konkursu "Kobiecy obraz morza", organizowanego przez IO PAN wspólnie z Państwową Galerią Sztuki w Sopocie.
Pokazaliśmy 15 wyróżnionych oryginalnych prac oraz 30 par posterów - naukowczyni/artystka.
Dyplomy artystkom wręczali organizatorzy - Dyrektorka PGS Eulalia Domanowska oraz Paulina Pakszys i Jan Marcin Węslawski z IO PAN.
Wernisaż gościł ponad 150 osób i był zapowiedzią dużej "morskiej" wystawy w PGS jesienią tego roku.
W dniu 20 lutego odbyło się w IO PAN seminarium "Odtwarzanie siedlisk w Polskich obszarach Morskich Bałtyku", organizowane wspólnie przez IO PAN oraz WWF - Polska.
Celem spotkania było omówienie możliwości odbudowy zniszczonych siedlisk makrofitów na polskim wybrzeżu, a szczególnie odtworzenie dryfujących łąk morszczynu na Zatoce Puckiej.
W potkaniu wzięli udział przedstawiciele Parków Narodowych i Krajobrazowych z wybrzeża, organizacji pozarządowych, Urzędu Morskiego, Inspekcji Ochrony Środowiska oraz naukowcy z IO PAN, UG, UM, USz oraz MIR-PIB.
Efektem spotkania jest przygotowanie planu odtworzeń siedlisk morszczynu i rozpoczęcie starań o jego realizację.
14 lutego 2025 r. Zarząd PRS podpisał list intencyjny otwierający wykorzystanie bazy danych opracowanej w ramach projektu CSI-POM oraz tworzący podstawę do bliższej współpracy naukowo-badawczej z Pracownią Modelowania Procesów Ekohydrodynamicznych Instytutu Oceanologii PAN. Ze strony Instytutu Oceanologii list parafowała prof. dr hab. Lidia Dzierzbicka-Głowacka - kierownik Pracowni, ze strony PRS parafowali Grzegorz Pettke – Prezes Zarządu PRS i Adam Dunikowski – Prokurent PRS.
Więcej informacji na stronie: https://prs.pl/2025/02/14/zaciesnianie-wspolpracy-prs-z-instytutem-oceanologii-pan/
W dniach 10-12 lutego br. w Instytucie Oceanologii PAN odbywa się roczne spotkanie projektu HiAOOS (High Arctic Ocean Observing System), finansowanego przez program Horyzont Europa. Projekt HiAOOS, realizowany w latach 2023-2027, ma na celu rozwój i wdrożenie nowych technologii obserwacji oceanów, aby zwiększyć dostępność danych pomiarowych z pokrytych lodem rejonów Oceanu Arktycznego. Podczas spotkania 25 uczestników z 6 krajów omawia dotychczasowe rezultaty projektu, obejmujące między innymi wystawienie na lata 2024-2026 szeregu głębokowodnych autonomicznych pionow pomiarowych w Oceanie Arktycznym, rozwój nowych metod analizy danych obserwacyjnych, oraz wdrożenie cyfrowej platformy Blue Insight, pełniącej rolę cyfrowego bliźniaka oceanu (Digital Twin Ocean).
Po ponad 30 latach Międzynarodowy Sekretariat Baltic Earth (IBES), wspierający badania i działalność naukową sieci badawczej Baltic Earth, został przekazany z Helmholtz-Zentrum Hereon do dwóch czołowych instytutów oceanograficznych regionu Morza Bałtyckiego: Leibniz Institute for Baltic Sea Research Warnemünde (IOW) w Niemczech oraz Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie (IO PAN).
Z tej okazji 4 lutego 2025 w Międzynarodowym Muzeum Morskim w Hamburgu odbyło się sympozjum naukowe połączone z uroczystym przekazaniem obowiązków.
Po stronie IO PAN osobą do kontaktów naukowych jest dr hab. Karol Kuliński - wiceprzewodniczący Baltic Earth Science Steering Group kroll@iopan.pl
Komunikat prasowy dotyczący relokacji Międzynarodowego Sekretariatu Baltic Earth (IBES) (PDF)
W dniach 3-6 lutego 2025 w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk odbyło się międzynarodowe spotkanie Global Ocean Observing System (GOOS) Biology & Ecosystems Panel of Experts, w którym wzięli udział przedstawiciele i przedstawicielki różnych instytucji naukowych z Europy, Azji, obu Ameryk i Australii. W części obrad udział wzięły osoby zaangażowane w realizację projektu BioEcoOcean finansowanego przez Unię Europejską (Horizon Europe), w którym IO PAN jest partnerem. Projekt BioEcoOcean był współorganizatorem oraz współsponsorem tego spotkania, wraz z Intergovernmental Oceanographic Commission of UNESCO (IOC/UNESCO).
GOOS BioEco Panel of Experts jest już kolejnym kluczowym ciałem decyzyjnym GOOS, które spotykało się w IO PAN, po spotkaniach GOOS Steering Committee w 2016 oraz spotkaniach IOCCP/GOOS Biogeochemistry Panel w latach 2012, 2019 oraz 2021-2022.
GOOS Biology and Ecosystems Panel of Expert składa się z ekspertów w dziedzinie biologii i ekosystemów z całego świata, którzy udzielają merytorycznego wsparcia społeczności Global Ocean Observing System. Celem panelu jest zapewnienie lepszego zrozumienia życia morskiego, aby osiągnąć uniwersalne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju i ochrony morskiego środowiska. Działania panelu obejmują wspieranie globalnej i regionalnej integracji istniejących sieci obserwacji biologicznych w celu zwiększenia ich wartości i zasięgu, a także poprawę informowania o wynikach.
Praca Panelu ds. Biologii i Ekosystemów pomaga w utworzeniu dostosowanej do celów globalnej sieci obserwacji biologicznych i ekosystemów, która zapewnia bardziej aktualne, spójne i oparte na informacjach doradztwo naukowe w zakresie polityki i decyzji lokalnych.
Panel również promuje i zachęca stosowanie najlepszych praktyk i rozwoju technologii w celu udoskonalenia strategii pobierania próbek.
Międzynarodowe podejście oparte na współpracy wzmacnia również wymianę danych i interoperacyjność, usprawnia budowanie potencjału, ułatwia transfer technologii i zwiększa możliwości zarządzania na wszystkich poziomach administracji.
Więcej informacji na temat GOOS BioEco Panel: https://goosocean.org/who-we-are/expert-panels/biology-and-ecosystems-bioeco/