Aktualności Instytutu

Wernisaż trzeciej edycji konkursu
Wernisaż trzeciej edycji konkursu
24-02-2025

W dniu 21 lutego odbył się w IO PAN wernisaż trzeciej edycji konkursu "Kobiecy obraz morza", organizowanego przez IO PAN wspólnie z Państwową Galerią Sztuki w Sopocie.
Pokazaliśmy 15 wyróżnionych oryginalnych prac oraz 30 par posterów - naukowczyni/artystka.
Dyplomy artystkom wręczali organizatorzy - Dyrektorka PGS Eulalia Domanowska oraz Paulina Pakszys i Jan Marcin Węslawski z IO PAN.
Wernisaż gościł ponad 150 osób i był zapowiedzią dużej "morskiej" wystawy w PGS jesienią tego roku.

Fotorelacja z wydarzenia 
Informacje o konkursie

Odtwarzanie siedlisk w Polskich Obszarach Morskich Bałtyku
Odtwarzanie siedlisk w Polskich Obszarach Morskich Bałtyku
24-02-2025

W dniu 20 lutego odbyło się w IO PAN seminarium "Odtwarzanie siedlisk w Polskich obszarach Morskich Bałtyku", organizowane wspólnie przez IO PAN oraz WWF - Polska. 
Celem spotkania było omówienie możliwości odbudowy zniszczonych siedlisk makrofitów na polskim wybrzeżu, a szczególnie odtworzenie dryfujących łąk morszczynu na Zatoce Puckiej.
W potkaniu wzięli udział przedstawiciele Parków Narodowych i Krajobrazowych z wybrzeża, organizacji pozarządowych, Urzędu Morskiego, Inspekcji Ochrony Środowiska oraz naukowcy z IO PAN, UG, UM, USz oraz MIR-PIB.
Efektem spotkania jest przygotowanie planu odtworzeń siedlisk morszczynu i rozpoczęcie starań o jego realizację.

Zacieśnianie współpracy IO PAN z PRS - podpisanie listu intencyjnego
Zacieśnianie współpracy IO PAN z PRS - podpisanie listu intencyjnego
19-02-2025

14 lutego 2025 r. Zarząd PRS podpisał list intencyjny otwierający wykorzystanie bazy danych opracowanej w ramach projektu CSI-POM oraz tworzący podstawę do bliższej współpracy naukowo-badawczej z Pracownią Modelowania Procesów Ekohydrodynamicznych Instytutu Oceanologii PAN. Ze strony Instytutu Oceanologii list parafowała prof. dr hab. Lidia Dzierzbicka-Głowacka - kierownik Pracowni, ze strony PRS parafowali Grzegorz Pettke – Prezes Zarządu PRS i Adam Dunikowski – Prokurent PRS.

Więcej informacji na stronie: https://prs.pl/2025/02/14/zaciesnianie-wspolpracy-prs-z-instytutem-oceanologii-pan/ 

Spotkanie projektu HIAOOS
Spotkanie projektu HIAOOS
11-02-2025

W dniach 10-12 lutego br. w Instytucie Oceanologii PAN odbywa się roczne spotkanie projektu HiAOOS (High Arctic Ocean Observing System), finansowanego przez program Horyzont Europa. Projekt HiAOOS, realizowany w latach 2023-2027, ma na celu rozwój i wdrożenie nowych technologii obserwacji oceanów, aby zwiększyć dostępność danych pomiarowych z pokrytych lodem rejonów Oceanu Arktycznego. Podczas spotkania 25 uczestników z 6 krajów omawia dotychczasowe rezultaty projektu, obejmujące między innymi wystawienie na lata 2024-2026 szeregu głębokowodnych autonomicznych pionow pomiarowych w Oceanie Arktycznym, rozwój nowych metod analizy danych obserwacyjnych, oraz wdrożenie cyfrowej platformy Blue Insight, pełniącej rolę cyfrowego bliźniaka oceanu (Digital Twin Ocean).

Międzynarodowa sieć badawcza Baltic Earth: Nowa wspólna siedziba sekretariatu w Niemczech i Polsce
Międzynarodowa sieć badawcza Baltic Earth: Nowa wspólna siedziba sekretariatu w Niemczech i Polsce
08-02-2025

Po ponad 30 latach Międzynarodowy Sekretariat Baltic Earth (IBES), wspierający badania i działalność naukową sieci badawczej Baltic Earth, został przekazany z Helmholtz-Zentrum Hereon do dwóch czołowych instytutów oceanograficznych regionu Morza Bałtyckiego: Leibniz Institute for Baltic Sea Research Warnemünde (IOW) w Niemczech oraz Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie (IO PAN).
Z tej okazji 4 lutego 2025 w Międzynarodowym Muzeum Morskim w Hamburgu odbyło się sympozjum naukowe połączone z uroczystym przekazaniem obowiązków.

Po stronie IO PAN osobą do kontaktów naukowych jest dr hab. Karol Kuliński - wiceprzewodniczący Baltic Earth Science Steering Group kroll@iopan.pl 

Komunikat prasowy dotyczący relokacji Międzynarodowego Sekretariatu Baltic Earth (IBES) (PDF)

Fotorelacja

GOOS Biology & Ecosystems Panel of Experts Meeting
GOOS Biology & Ecosystems Panel of Experts Meeting
08-02-2025

W dniach 3-6 lutego 2025 w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk odbyło się międzynarodowe spotkanie Global Ocean Observing System (GOOS) Biology & Ecosystems Panel of Experts, w którym wzięli udział przedstawiciele i przedstawicielki różnych instytucji naukowych z Europy, Azji, obu Ameryk i Australii. W części obrad udział wzięły osoby zaangażowane w realizację projektu BioEcoOcean finansowanego przez Unię Europejską (Horizon Europe), w którym IO PAN jest partnerem. Projekt BioEcoOcean był współorganizatorem oraz współsponsorem tego spotkania, wraz z Intergovernmental Oceanographic Commission of UNESCO (IOC/UNESCO).

GOOS BioEco Panel of Experts jest już kolejnym kluczowym ciałem decyzyjnym GOOS, które spotykało się w IO PAN, po spotkaniach GOOS Steering Committee w 2016 oraz spotkaniach IOCCP/GOOS Biogeochemistry Panel w latach 2012, 2019 oraz 2021-2022.  

GOOS Biology and Ecosystems Panel of Expert składa się z ekspertów w dziedzinie biologii i ekosystemów z całego świata, którzy udzielają merytorycznego wsparcia społeczności Global Ocean Observing System. Celem panelu jest zapewnienie lepszego zrozumienia życia morskiego, aby osiągnąć uniwersalne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju i ochrony morskiego środowiska. Działania panelu obejmują wspieranie globalnej i regionalnej integracji istniejących sieci obserwacji biologicznych w celu zwiększenia ich wartości i zasięgu, a także poprawę informowania o wynikach. 

Praca Panelu ds. Biologii i Ekosystemów pomaga w utworzeniu dostosowanej do celów globalnej sieci obserwacji biologicznych i ekosystemów, która zapewnia bardziej aktualne, spójne i oparte na informacjach doradztwo naukowe w zakresie polityki i decyzji lokalnych. 

Panel również promuje i zachęca stosowanie najlepszych praktyk i rozwoju technologii w celu udoskonalenia strategii pobierania próbek. 

Międzynarodowe podejście oparte na współpracy wzmacnia również wymianę danych i interoperacyjność, usprawnia budowanie potencjału, ułatwia transfer technologii i zwiększa możliwości zarządzania na wszystkich poziomach administracji.

Więcej informacji na temat GOOS BioEco Panel: https://goosocean.org/who-we-are/expert-panels/biology-and-ecosystems-bioeco/ 

Fotorelacja