16go czerwca, r/v Oceania wyruszyła w kolejną, już 36. ekspedycję artyczną - AREX 2022 w rejony Morza Norweskiego, Grenlandzkiego, Barentsa, Cieśniny Frama i fiordów Spitsbergenu.
W trakcie 3-miesiecznego rejsu będą wykonywane multidyscyplinarne badania, prowadzone w ramach zadań statutowych jak i wielu międzynarodowych projektów badawczych.
Załodze oraz naszym naukowcom życzymy pomyślnych wiatrów oraz owocnych badań i pomiarów.
Tradycja Pikniku sięga 2003 roku i początków Bałtyckiego Festiwalu Nauki, a od 14. lat Sopocki Piknik jest samodzielną imprezą organizowaną przez Instytut Oceanologii PAN i Sopockie Towarzystwo Naukowe. Ideą która nam przyświeca jest zapewnienie wszystkim gościom Pikniku dobrej zabawy przy nauce. Tutaj spotkacie specjalistów z różnych dziedzin i każdy, kto kieruje się ciekawością i troską o stan świata w przyszłości, będzie mógł zarówno poszerzyć wiedzę, jak i przedyskutować własne pomysły.
Tegoroczna impreza odbyła się w sobotę 11 czerwca, na terenie IO PAN w Sopocie przy ul. Powstańców Warszawy 55, w godzinach 10–16. Na placu przed Instytutem różne instytucje prezentowały swoją działalność naukową i edukacyjną. Oprócz tego, w sali seminaryjnej Instytutu odbywały się interesujące prelekcje i projekcje filmów, a dla najmłodszych - gry, konkursy i zajęcia warsztatowe.
Serdecznie zapraszamy!
W sobotę 4 czerwca odbył się w Warszawie Festiwal Polarny, zorganizowany przez Instytut Geofizyki PAN. W Amfiteatrze Wolskiego Centrum Kultury swoje stoiska zorganizowało kilkanaście polskich uniwersytetów i instytutów PAN prowadzących badania polarne. Wykłady i projekcje filmów uzupełniały ten piknik naukowy.
IO PAN prezentował na stoisku film o topnieniu lodowców z "niepodręcznika oceanicznego" (Paulina Pakszys), wykład J.M. Węsławskiego o różnorodności biologicznej w Arktyce, roller z OCEANIĄ oraz konkurs biogeograficzny na planszy.
Festiwal odwiedziło około 1000 osób, na naszym stoisku rozdaliśmy wszystkie 100 sztuk informatora
uczestnikom gry.
W dniach 30.05-03.06.2022 r. w Jastarni miała miejsce 4. Konferencja „Baltic Earth”.
Konferencje Baltic Earth są to cyklicznie organizowane spotkania o zasięgu międzynarodowym poświęcone tematyce funkcjonowania środowiska w rejonie Morza Bałtyckiego.
Organizatorem Konferencji był International Baltic Earth Secretariat at Helmholtz-Zentrum Hereon, Leibniz Institute for Baltic Sea Research Warnemünde (IOW) oraz Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie (IO PAN), przy istotnym współudziale Komitetu Badań Morza Polskiej Akademii Nauk, który to od lat wspiera aktywność Baltic Earth, a jego przedstawiciele aktywnie uczestniczą we wspólnych przedsięwzięciach na arenie międzynarodowej.
21 maja 2022 Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, lider konsorcjum SatBałtyk i projektu eCUDO, już po raz 11. brał udział w Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Tematem przewodnim tegorocznego pikniku była WODA.
Nasz zespół zaplanował dwa pokazy: Czy woda w Bałtyku to tylko woda? i Tajemnice koloru wody. Uczestnicy odwiedzający nasze stanowisko mogli obserwować, a nawet samodzielnie przeprowadzać liczne doświadczenia i eksperymenty, w trakcie których otrzymali informacje o różnych zjawiskach zachodzących w Morzu Bałtyckim, metodach obserwacji środowiska morskiego oraz możliwościach dostępu do wiarygodnych danych oceanograficznych.
Zaplanowane pokazy idealnie wpisywały się w tematykę tegorocznego Pikniku i cieszyły się dużym zainteresowaniem odwiedzających. Frekwencja, jak co roku, dopisała!
Ustanowiony w 2008 r. Europejski Dzień Morza (EMD) jest corocznym punktem spotkań UE poświęconym sprawom morskim i zrównoważonemu niebieskiemu wzrostowi oraz miejscem, w którym, jak głosi hasło, spotykają się "przywódcy oceanu". Jest to również wydarzenie publiczne skierowane do młodych ludzi i obywateli w całej Europie poprzez lokalne wydarzenia w ramach programu „EMD w moim kraju”. Instytut Oceanologii PAN - reprezentowany przez naszych kolegów z Pracowni Badania i Edukacji o Klimacie i Oceanach, uczestniczył aktywnie w panelach dyskusyjnych oraz warsztatach.