21 maja 2022 Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, lider konsorcjum SatBałtyk i projektu eCUDO, już po raz 11. brał udział w Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Tematem przewodnim tegorocznego pikniku była WODA.
Nasz zespół zaplanował dwa pokazy: Czy woda w Bałtyku to tylko woda? i Tajemnice koloru wody. Uczestnicy odwiedzający nasze stanowisko mogli obserwować, a nawet samodzielnie przeprowadzać liczne doświadczenia i eksperymenty, w trakcie których otrzymali informacje o różnych zjawiskach zachodzących w Morzu Bałtyckim, metodach obserwacji środowiska morskiego oraz możliwościach dostępu do wiarygodnych danych oceanograficznych.
Zaplanowane pokazy idealnie wpisywały się w tematykę tegorocznego Pikniku i cieszyły się dużym zainteresowaniem odwiedzających. Frekwencja, jak co roku, dopisała!
Ustanowiony w 2008 r. Europejski Dzień Morza (EMD) jest corocznym punktem spotkań UE poświęconym sprawom morskim i zrównoważonemu niebieskiemu wzrostowi oraz miejscem, w którym, jak głosi hasło, spotykają się "przywódcy oceanu". Jest to również wydarzenie publiczne skierowane do młodych ludzi i obywateli w całej Europie poprzez lokalne wydarzenia w ramach programu „EMD w moim kraju”. Instytut Oceanologii PAN - reprezentowany przez naszych kolegów z Pracowni Badania i Edukacji o Klimacie i Oceanach, uczestniczył aktywnie w panelach dyskusyjnych oraz warsztatach.
Ogólnopolski konkurs „Kobiecy Obraz Morza” skierowany jest do kobiet, studentek studiów oraz absolwentów wyższych uczelni plastycznych (Akademii Sztuk Pięknych i Uniwersytetów) i wydziałów o profilach artystycznych innych uczelni wyższych w Polsce oraz profesjonalnych artystek zajmujących się sztuką zawodowo.
Konkurs ma na celu podniesienie świadomości morskiej i promowaniu jej poprzez sztukę. Chcemy zaprezentować kobiecy punkt widzenia tematyki morskiej, zarówno od strony naukowej, jak i artystycznej. Wybrane prace konkursowe stworzą wystawę na konferencji inaugurującej projekt MARBEFES.
Więcej informacji o Konkursie / Regulamin konkursu / Formularz zgłoszeniowy
Kierownik Projektu FindFISH i Prezez ZRM-OP mają zaszczyt zaprosić Pracowników Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk na Konferencję prezentującą wyniki projektu FindFISH, która odbędzie sie w piątek, 13 maja 2022 r. o godzi. 10.00 w Centralnym Ośrodku Sportu, Ośrodek Przygotowań Olimpijskich im. Feliksa Stamma, Cetniewo we Władysławowie.
Miło nam poinformować, że Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk otrzymał nominację do tytułu "Symbol Synergii Nauki i Biznesu 2022" za realizację projektów: "Platforma Transferu Wiedzy FindFISH" i "Zintegrowany Serwis informacyjno-predykcyjny WaterPUCK” (kierownik projektów - Prof. dr hab. Lidia Dzierzbicka-Głowacka).
Prof. dr hab. Lidia Dzierzbicka-Głowacka otrzymała również Polską Nagrodę "Naukowiec Przyszłości 2022" w kategorii: "Badania przyszłości" za realizację projektów "FindFISH" i "WaterPUCK”.
Nagroda trafia w ręce Naukowców, którzy swoje badania prowadzą z myślą o ich praktycznym zastosowaniu na rynku lub też w kolejnych rozwojowych projektach.
Serdecznie gratulujemy!
Instytutowi Oceanologii PAN przyznano European Quality Certificate ® 2021 w Kategorii Nauka, za realizację projektu eCUDO.pl. Posiadanie European Quality Certificate ® podkreśla prestiż Instytutu oraz wysoką jakość realizowanych projektów badawczych. Kierownikowi Projektu - mgr inż. Marcinowi Wichorowskiemu serdecznie gratulujemy!