Aktualności Instytutu

Spotkanie projektu OceanICU w Instytucie Oceanologii PAN
Spotkanie projektu OceanICU w Instytucie Oceanologii PAN
20-05-2025

W dniach 20–22 maja 2025 r. Instytut Oceanologii PAN w Sopocie jest gospodarzem spotkania projektu OceanICU, finansowanego ze środków programu Horizon Europe oraz UKRI. W wydarzeniu bierze udział 30 partnerów z 14 krajów, reprezentujących czołowe jednostki naukowe i badawcze.

Celem projektu OceanICU jest pogłębienie wiedzy na temat biologicznej pompy węglowej – kluczowego procesu naturalnego, który umożliwia oceanom pochłanianie znacznych ilości dwutlenku węgla i stanowi istotny element w walce ze zmianami klimatycznymi.

W pierwszej połowie realizacji projektu partnerzy osiągnęli znaczące rezultaty, m.in. przyczyniając się do publikacji 28 artykułów naukowych, realizując liczne kampanie badawcze oraz opracowując prototyp narzędzia wspomagającego podejmowanie decyzji (DST), dostępnego już na platformie EDITO.

Instytut Oceanologii PAN odgrywa w projekcie ważną rolę merytoryczną, m.in. poprzez współtworzenie globalnego planu obserwacji dwutlenku węgla na powierzchni oceanów.

Strona projektu
Demo narzędzia DST
Komunikat prasowy

Po stronie IO PAN osobą do kontaktów naukowych jest Maciej Telszewski telszewski@iopan.pl 

BSSC 2025 - Cała uwaga na Bałtyk !
BSSC 2025 - Cała uwaga na Bałtyk !
16-05-2025

W dniach 26-30 maja 2025 odbędzie się w Sopocie Baltic Sea Science Congress - największa konferencja naukowa poświęcona problemom i wyzwaniom przed którymi stoi Morze Bałtyckie.
W jej trakcie przeszło 250 naukowców z 11 państw spotka się aby zaprezentować najnowsze wyniki badań. Gospodarzem wydarzenia jest Instytut Oceanologii PAN - wiodący ośrodek badań morskich w Polsce.

Konferencja HYDROMICRO2025
Konferencja HYDROMICRO2025
29-04-2025

W dniach 25-27 czerwca w Bydgoszczy odbędzie się XIII Ogólnopolska Konferencja Hydromikrobiologiczna „HYDROMICRO 2025 - Mikrobiologiczne badania wody w dobie antropocenu”. Konferencja współorganizowana jest przez Katedrę Mikrobiologii i Immunobiologii Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie.

Szczegóły na stronie: www.hydromicro.pl

Termin rejestracji oraz wpłat konferencyjnych został przedłużony do 30 kwietnia 2025 r.

Życzenia świąteczne
Życzenia świąteczne
18-04-2025

Z okazji wiosennych Świąt życzymy Wszystkim spokoju, radości i chwili wytchnienia w otoczeniu bliskich oraz natury.
Niech nadchodzące dni przyniosą inspirację, nowe siły i mnóstwo powodów do zadowolenia i uśmiechu!
Fot. Kajetan Deja

Konferencja “Science for Sea and Space”
Konferencja “Science for Sea and Space”
16-04-2025

W dniu 9 kwietnia 2025 w siedzibie Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie odbyła się Konferencja “Science for Sea and Space” zorganizowana z inicjatywy Komisji Nauk Kosmicznych PAN oddział Gdańsk, we współpracy z Bałtyckim Klastrem Morskim i Kosmicznym (BSSC), Komitetem Badań Morza PAN, Instytutem Oceanologii PAN pod patronatem Polskiej Agencji Kosmicznej.

Spotkania tego cyklu są kontynuacją rozpoczętej w ubiegłych latach przez środowiska nauki, przedsiębiorczości i administracji dyskusji identyfikującej problemy, potrzeby i punkty wspólne w obszarach pozornie tylko od siebie odległych: morskim i kosmicznym. Interdyscyplinarny charakter tych konferencji stworzył platformę do wymiany poglądów, przedstawienia wiedzy i przedyskutowania wyników badań i zagadnień związanych z regulacjami prawnymi, zarządzaniem i technologiami w obu tych obszarach, ich wzajemnych powiązań oraz możliwości zastosowań praktycznych.

Na konferencji przedstawiono i dyskutowano możliwości wykorzystania technik satelitarnych w działaniach związanych z wieloaspektowo pojętym bezpieczeństwem Ziemi w kontekście zmian klimatu, ochrony środowiska i zrównoważonego wykorzystywania zasobów naturalnych dla dobra ludzkości.