Aktualności Instytutu

Konferencja HYDROMICRO2025
Konferencja HYDROMICRO2025
29-04-2025

W dniach 25-27 czerwca w Bydgoszczy odbędzie się XIII Ogólnopolska Konferencja Hydromikrobiologiczna „HYDROMICRO 2025 - Mikrobiologiczne badania wody w dobie antropocenu”. Konferencja współorganizowana jest przez Katedrę Mikrobiologii i Immunobiologii Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie.

Szczegóły na stronie: www.hydromicro.pl

Termin rejestracji oraz wpłat konferencyjnych został przedłużony do 30 kwietnia 2025 r.

Życzenia świąteczne
Życzenia świąteczne
18-04-2025

Z okazji wiosennych Świąt życzymy Wszystkim spokoju, radości i chwili wytchnienia w otoczeniu bliskich oraz natury.
Niech nadchodzące dni przyniosą inspirację, nowe siły i mnóstwo powodów do zadowolenia i uśmiechu!
Fot. Kajetan Deja

Konferencja “Science for Sea and Space”
Konferencja “Science for Sea and Space”
16-04-2025

W dniu 9 kwietnia 2025 w siedzibie Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie odbyła się Konferencja “Science for Sea and Space” zorganizowana z inicjatywy Komisji Nauk Kosmicznych PAN oddział Gdańsk, we współpracy z Bałtyckim Klastrem Morskim i Kosmicznym (BSSC), Komitetem Badań Morza PAN, Instytutem Oceanologii PAN pod patronatem Polskiej Agencji Kosmicznej.

Spotkania tego cyklu są kontynuacją rozpoczętej w ubiegłych latach przez środowiska nauki, przedsiębiorczości i administracji dyskusji identyfikującej problemy, potrzeby i punkty wspólne w obszarach pozornie tylko od siebie odległych: morskim i kosmicznym. Interdyscyplinarny charakter tych konferencji stworzył platformę do wymiany poglądów, przedstawienia wiedzy i przedyskutowania wyników badań i zagadnień związanych z regulacjami prawnymi, zarządzaniem i technologiami w obu tych obszarach, ich wzajemnych powiązań oraz możliwości zastosowań praktycznych.

Na konferencji przedstawiono i dyskutowano możliwości wykorzystania technik satelitarnych w działaniach związanych z wieloaspektowo pojętym bezpieczeństwem Ziemi w kontekście zmian klimatu, ochrony środowiska i zrównoważonego wykorzystywania zasobów naturalnych dla dobra ludzkości.

Arctic Science Summit Week 2025
Arctic Science Summit Week 2025
26-03-2025

Prof. Monika Kędra reprezentuje Polskę na Arctic Science Summit Week 2025 in Boulder, Colorado, USA.
Jako członkini Rady International Arctic Science Committee (IASC), nominowana przez Komitet Badań Polarnych PAN, 24 marca brała udział w posiedzeniu Rady IASC – kluczowego forum decyzyjnego dla międzynarodowej współpracy naukowej w Arktyce.
IASC wspiera interdyscyplinarne badania, które pomagają lepiej zrozumieć Arktykę. Rada IASC gromadzi naukowców i ekspertów z całego świata, dostarczając wiedzy niezbędnej do podejmowania strategicznych decyzji dotyczących przyszłości badań polarnych.
Obecnie IASC koncentruje się na przygotowaniach do IV Międzynarodowej Konferencji Planowania Badań Arktycznych (ICARP IV) oraz nadchodzącego Międzynarodowego Roku Polarnego 2032-33 (IPY-5). 

Zdjęcia

s/y OCEANIA - Reportaż TVN24
s/y OCEANIA - Reportaż TVN24
25-03-2025

Reportaż TVN24 pokazuje kluczową rolę s/y Oceania w badaniach morskich oraz wyzwania związane z jej przyszłością. Materiał powstał podczas jednego z ubiegłorocznych rejsów, gdy dalsze funkcjonowanie jednostki stało pod znakiem zapytania z powodu wstrzymanego finansowania przez Ministerstwo.